Wraz z wiekiem, w życiu kobiety rośnie ryzyko poważnych chorób. Monitorowanie stanu zdrowia warto zacząć już na pierwszym etapie kariery zawodowej i kontynuować przez cały jej okres. Ochronę zdrowia w pracy umożliwia badanie profilaktyczne kobiet.

Aktywne zawodowo kobiety są narażone na wiele schorzeń i powinny wykonywać badania profilaktyczne. Kiedy należy robić takie badania i co wchodzi w ich zakres, biorąc pod uwagę wiek kobiety?

Spis treści:

Ochrona zdrowia kobiet w pracy

Ochrona zdrowia to jeden z elementów prawa pracy. Z perspektywy pracownika – jeden z najważniejszych. Cel ten najlepiej osiągnąć dzięki grupowym ubezpieczeniom zdrowotnym, jakie oferują ubezpieczyciele. Badania wstępne, okresowe i regularnie wykonywane badania profilaktyczne gwarantują profesjonalny monitoring zdrowia pracowników.

Zdrowie kobiety wymaga większej uważności, ponieważ panie niemal całe życie podlegają silnemu działaniu hormonów. To często rodzi problemy natury psychicznej, takie jak depresje i zaburzenia snu. Ponieważ kobiety statystycznie żyją dłużej od mężczyzn, częściej od nich zapadają na choroby przewlekłe.

Rolą pracodawcy jest zapewnić kobietom należytą ochronę zdrowia, zyskując tym samym pełnego sił pracownika.

Zalecane badania profilaktyczne

Na początkowym etapie kariery zawodowej, między 20-tym a 40-tym rokiem życia, młodym kobietom zaleca się regularnie badać:

  • krew (pełna morfologia),
  • mocz,
  • ciśnienie tętnicze krwi,
  • lipidogram,
  • RTG klatki piersiowej,
  • cytologię i USG piersi.

Żeby kompleksowo zadbać o zdrowie kobiety, do pakietu badań warto dołączyć opiekę stomatologiczną i dermatologiczną.

Regularnie przeprowadzane badania mogą wykryć tendencje organizmu do określonych schorzeń, jak i same schorzenia. Wcześnie wykryte choroby mogą uratować zdrowie i życie kobiety.

Zalecane badania profilaktyczne po 40-tym roku życia

Badania profilaktyczne zalecane kobietom po 40 roku życia nabierają jeszcze większego znaczenia. W tym wieku w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych, a ona sama jest bardziej narażona na poważne choroby. Zagrażają jej m.in. nowotwory, choroby krążenia, cukrzyca i osteoporoza.

Kobiety po 40-tym roku życia, oprócz badań zalecanych we wcześniejszym przedziale wiekowym, powinny regularnie wykonywać:

  • mammografię,
  • USG brzucha i dopochwowe,
  • TSH, FT3, FT4 (hormony tarczycy),
  • EKG serca,
  • Desyntometrię (badanie gęstości kości),
  • ALAT, ASPAT (enzymy wątrobowe).

W razie wykrycia jakichkolwiek sygnałów zagrażających zdrowiu, lekarz powinien skierować kobietę na dalsze badania diagnostyczne.

Badanie profilaktyczne kobiet – inwestycja w zdrowie

Badania profilaktyczne kobiet są ważne, ponieważ wiele chorób w początkowym stadium rozwoju nie daje żadnych objawów. Jedynie wyniki uzyskane z badań mogą wykazać, że ze zdrowiem kobiety dzieje się coś niepokojącego.

Pracownice, które korzystają z grupowych ubezpieczeń zdrowotnych dostępnych w SALTUS Ubezpieczenia, mają zapewniony pakiet badań profilaktycznych kobiet. Jeśli, oprócz tego mają dostęp do Pracowniczych Programów Profilaktycznych, takich jak Profilaktyka Kardiologiczna czy Profilaktyka Onkologiczna, to w razie podejrzenia lub wystąpienia chorób krążenia lub raka, otrzymają poszerzone wsparcie w postaci konsultacji lekarskich (kardiologa, internisty, onkologa, ginekologa, urologa) i szczegółowych badań diagnostycznych.

Profilaktyka zdrowia jest obecnie bardzo ważna również z powodu pandemii koronawirusa. Z jednej strony, zagrożenie wciąż istnieje, a z drugiej – pracownicy, w tym kobiety, oczekują zapewnienia higienicznych warunków pracy i większej opieki zdrowotnej niż przed rozpoczęciem pandemii. Dla pracodawcy zwiększona koncentracja zatrudnionych na własnym zdrowiu to dobra wiadomość. Profilaktyka jest najlepszą metodą na zachowanie dobrej formy i mocnego zdrowia przez długie lata. A pamiętać trzeba, że wiele tych lat kobiety spędzają właśnie w miejscu pracy.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników