Zawierając ważną umowę ubezpieczenia, trzeba czasem zmierzyć się ze słownictwem, z którym nie spotyka się na co dzień. Znajomość pojęć ubezpieczeniowych jest ważna, aby uniknąć nieporozumień i dobrać najlepszą ofertę dla naszych pracowników. Postanowiliśmy zatem wyjaśnić kilka pojęć, które na pewno znajdą się w każdej umowie ubezpieczeniowej.
Wykupując grupowe ubezpieczenia zdrowotne, chcemy dokonać dobrego wyboru, aby zapewnić naszym pracownikom profesjonalną opiekę medyczną. Pomocna w podjęciu najlepszej decyzji będzie znajomość wyrażeń, które znajdziemy w proponowanej dla nas ofercie. Poniższy spis pojęć na pewno okaże się przydatny podczas analizy umowy oraz skróci czas zapoznawania się z nią.
Katalog usług medycznych
Katalog usług medycznych zawiera szczegółowy wykaz świadczeń medycznych przysługujących osobie ubezpieczonej w ramach poszczególnych wariantów ubezpieczenia. Znajdziemy w nim także informacje o zasadach świadczenia usług medycznych i ewentualnych limitach na poszczególne konsultacje, badania czy zabiegi. Zawarte w nim są też zazwyczaj sumy ubezpieczenia, czyli np. maksymalna wysokość refundacji poniesionych samodzielnie kosztów.
Rok polisowy
Rok polisowy to okres 12 miesięcy liczony od dnia zawarcia umowy. Nie pokrywa się on zatem z reguły z rokiem kalendarzowym. Warto o tym pamiętać, ponieważ w zapisach ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU) może występować jedynie pojęcie „rok”. Dotyczy ono zawsze roku polisowego. W odniesieniu do niego ustalane są ewentualne limity na poszczególne świadczenia. Także w suma ubezpieczenia dotyczy tego okresu.
Karencja
Karencja to okres po zawarciu umowy, w którym ubezpieczyciel nie jest odpowiedzialny za szkody. Ma to na calu zapobieganie wyłudzeniom, które polegają na zawieraniu lub przystępowaniu do umowy po wystąpieniu niefortunnego zdarzenia i zgłoszeniu go tuż po, żeby móc ubiegać się o odszkodowanie. Biorąc pod uwagę specyfikę ubezpieczeń zdrowotnych, okresu karencji zazwyczaj się nie stosuje. Jeżeli występuje, to dotyczy z reguły umów na wybrane, kosztowne świadczenia dodatkowe.
Wyłączenia odpowiedzialności
Wyłączenia odpowiedzialności określają przypadki, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe jest zwolnione z obowiązku pomocy i/lub wypłaty odszkodowania. Wszystkie wyłączenia są zawarte w umowie i mogą dotyczyć np. sytuacji, w której osoba ubezpieczona podda się zabiegom o charakterze medycznym poza kontrolą lekarzy.
Sieć partnerów medycznych
To lista placówek, przychodni, sieci medycznych, z których pomocy można skorzystać w ramach ubezpieczenia. Zazwyczaj nie wiąże się to z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów (chyba że jest to wskazane w OWU). Nie oznacza to jednak zawsze, że nie możemy liczyć na zwrot kosztów za leczenie w innych ośrodkach medycznych. Niektórzy ubezpieczyciele, w tym SALTUS Ubezpieczenia przewidują refundację kosztów leczenia poza siecią partnerów do określonej w umowie kwoty.
Medycyna pracy
Medycyna pracy to działania obowiązkowe pracodawców, mające zapobiegać utracie zdrowia zatrudnionych z tytułu wykonywanej pracy. Może ona obejmować szereg świadczeń, zarówno związanych z badaniami wstępnymi, okresowymi i kontrolnymi, jak i działaniami profilaktycznymi służącymi utrzymania pracowników w dobrym zdrowiu. Płaci za nie pracodawca.
SALTUS Ubezpieczenia proponuje kilka programów profilaktycznych, które można dopasować do charakteru pracy, co pomaga w redukowaniu jej negatywnego wpływu na zdrowie. Są to:
- Profilaktyka Kardiologiczna + Walka dla Serca,
- Profilaktyka Onkologiczna + Walka z Rakiem 1,
- Profilaktyka Onkologiczna + Walka z Rakiem 2,
- Profilaktyka Nabytych Wad Postawy,
- Profilaktyka Nabytych Wad Wzroku,
- Profilaktyka Następstw Urazów,
- Profilaktyka Nabytych Wad Słuchu,
- Profilaktyka Neurologiczna + Walka z Udarem,
- Profilaktyka Chorób Układu Oddechowego.
Warto pamiętać, że koszty poniesione na świadczenia z tytułu medycyny pracy są korzystniej opodatkowane, niż opieka będąca wyłącznie benefitem pracowniczym.
Usługi dodatkowe
To świadczenia, o które można uzupełnić posiadaną ochronę (nie stanowią samodzielnych produktów ubezpieczeniowych). Ich wykupienie jest dobrowolne. SALTUS Ubezpieczenia daje możliwość wykupienia dodatkowych świadczeń takich jak np.:
- świadczenia z zakresu leczenia operacyjnego,
- świadczenia z zakresu rehabilitacji (m.in. masaże),
- świadczenia z zakresu leczenia stomatologicznego.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników