Na raka szyjki macicy co roku umiera w Polsce 1,6 tys. kobiet. Z początku nie daje żadnych objawów i wtedy najłatwiej ją wyleczyć.
W styczniu obchodzimy Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Na tę groźną chorobę co roku zapada 2,5 tys. Polek. Co to za choroba, jak ją leczyć? Czy istnieją metody prewencji? Jedną z nich są badania profilaktyczne, w tym cytologia.
Spis treści:
- Jakie jest ryzyko zachorowania? Garść statystyk
- Jakie są przyczyny choroby?
- Jakie objawy daje rak szyjki macicy?
- Czy raka szyjki macicy można wyleczyć?
- Jak zapobiegać chorobie?
Jakie jest ryzyko zachorowania? Garść statystyk
Zachorowalność na raka szyjki macicy w Polsce to 2,5 tys. przypadków rocznie. Ponad połowa, bo aż 1,6 tys. kobiet umiera z tego powodu. Wśród zgonów nowotworowych w Polsce, rak szyjki macicy jest na siódmym miejscu.
W porównaniu do sytuacji na świecie, gdzie co trzeci nowotwór u kobiet to właśnie rak szyjki macicy, Polska nie należy do krajów o wysokiej zachorowalności. Jednak już na tle samej Europy ten wskaźnik jest jednym z najwyższych, podobnie jak umieralność.
Najczęściej chorują kobiety po 60-tym roku życia, ale coraz częściej są to też osoby młodsze.
Jakie są przyczyny choroby?
Najczęściej rak szyjki macicy powodują wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV), które są bardzo powszechne i łatwo się nimi zarazić. Ryzyko choroby wzrasta wraz z innymi czynnikami, takimi jak:
- wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego,
- częste zmiany partnerów seksualnych,
- duża liczba porodów w krótkim czasie,
- wiek,
- palenie papierosów,
- wcześniej przebyta śródnabłonkowa neoplazja szyjki macicy.
Do pozostałych przyczyn należą:
- nieprawidłowa dieta,
- HIV,
- choroby narządów płciowych,
- wieloletnie stosowanie środków antykoncepcyjnych,
- obniżona odporność.
Jakie objawy daje rak szyjki macicy?
W pierwszym okresie rozwoju choroby, który może trwać nawet do 15 lat, objawy raka szyjki macicy są nieodczuwalne. Dopiero później pojawiają się widoczne symptomy:
- ból w podbrzuszu,
- ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej,
- ból podczas stosunku,
- krwawienia z pochwy: między krwawieniami miesięcznymi, po stosunku, po badaniu ginekologicznym, po prysznicu, po menopauzie,
- dłuższe i bardziej obfite niż zwykle krwawienia miesięczne,
- duże upławy.
Chora może odczuwać zmęczenie, osłabienie apetytu i tracić na wadze.
Czy raka szyjki macicy można wyleczyć?
Leczenie raka szyjki macicy zależy głównie od postępów choroby. Jeśli nowotwór dopiero się rozwija, leczenie polega na chirurgicznym usunięciu chorych tkanek. W zaawansowanym stadium wycięta musi zostać cała macica i węzły chłonne miednicy. W razie przerzutów guzów stosuje się chemioterapię.
Choroba wykryta we wczesnym stadium jest całkowicie wyleczalna.
Jak zapobiegać chorobie?
Prewencja raka szyjki macicy to, oprócz właściwego stylu życia i przestrzegania higieny osobistej i seksualnej, badania profilaktyczne. Jakie badania na raka szyjki macicy są najskuteczniejsze? Przede wszystkim cytologia. Profilaktyka raka szyjki macicy zaczyna się od regularnego badania, czy w komórkach pochwy nie rozwijają się stany przednowotworowe i nowotworowe. Badanie przesiewowe rak szyjki macicy, jakim jest cytologia, umożliwia ich wczesne wykrycie.
Cytologię należy robić od 21 roku życia, co trzy lata. Między 30 a 65 rokiem życia powtarzać badanie co 3 — 5 lat, potem — po konsultacji z lekarzem — można badania zaniechać pod warunkiem, że wszystkie poprzednio uzyskane wyniki były w normie. Jeśli na którymkolwiek etapie wynik badania odbiegał od normy, trzeba je powtarzać co roku.
Cytologia jest podstawowym badaniem ginekologicznym, które kobieta korzystająca z grupowych ubezpieczeń zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia wykona szybko i wtedy, kiedy tego potrzebuje.
Choroba nie jest uwarunkowana genetycznie, więc nie są konieczne badania genetyczne. Rak szyjki macicy nie jest dziedziczny.
Walka z rakiem szyjki macicy dotyczy każdej kobiety, bo w większości przypadków chorobę wywołuje bardzo powszechny wirus. Szacuje się, że od 50 do 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet w ciągu swego życia zarazi się wirusem HPV. Organizm części z nich pokona go samoistnie, ale nie poradzi sobie z jego odmianą nowotworową. Najskuteczniejszą znaną profilaktyką jest badanie cytologiczne.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników