Jednym z kluczowych badań w profilaktyce nowotworu piersi jest mammografia. Na czym polega, jak przebiega i kto powinien ją wykonać?
Nowotwór piersi stanowi około 23% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet. Według szacunków, raka piersi rozpoznaje się rocznie u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tys. umiera z tego powodu. Wczesne wykrycie choroby jest kluczowe w dalszym leczeniu i daje dużo większe szanse na powrót do zdrowia. Dlatego tak istotna jest profilaktyka i regularne kontrolowanie organizmu.
Co to jest mammografia?
Mammografia to nieinwazyjna metoda badania piersi wykorzystująca promienie rentgenowskie. Obecne na rynku urządzenia zapewniają wysoką dokładność, co pozwala na wykrycie nawet milimetrowych zmian.
Mammografia jest badaniem całkowicie bezpiecznym. Dawka promieniowania emitowana podczas zabiegu jest porównywalna z ilością pochłanianą przy wykonywaniu prześwietlenia zęba czy z promieniowaniem występującym w trakcie podróży samolotem.
Kiedy należy wykonać mammografię?
Wskazania do badania związane są zarówno z profilaktyką, jak i diagnostyką. Wszystkie kobiety od 50. do 69. roku życia powinny wykonywać mammografie profilaktycznie co dwa lata. Ponadto, kobietom genetycznie obciążonych wystąpieniem raka piersi zaleca się przeprowadzenie badania co roku.
Mammografię należy wykonać w sytuacji, gdy podejrzewana jest obecność guza piersi, wyczuwalne są niepokojące objawy w obrębie piersi w badaniu palpacyjnym, gdy pacjentka zauważa wyciągnięcie brodawki sutkowej, skóry lub krwisty wyciek z brodawki sutkowej. Lekarz może skierować na wykonanie badania również jako zalecenie po USG piersi.
Jak przebiega badanie?
Podczas badania lekarz radiolog wykonuje po dwa zdjęcia każdej piersi. Ucisk odczuwany podczas badania jest całkowicie bezpieczny. Ponadto zmniejsza dawki promieniowania rentgenowskiego oraz pozwala na uzyskanie wyraźnego obrazu prawidłowych struktur i ewentualnych zmian.
Mammografię zaleca się wykonać między 5, a 10. dniem cyklu miesiączkowego, ze względu na zmniejszoną w tych dniach wrażliwość na dotyk. Na badanie należy zarezerwować zazwyczaj około 30 minut.
Jeżeli wynik mammografii jest nieprawidłowy lub niejasny, pacjentka zostaje skierowana na kolejny etap badań. Drugim krokiem może być zarówno mammografia uzupełniająca, rezonans magnetyczny, USG piersi, jak i biopsja.
Pracodawco, zadbaj o swoje pracownice
Za najistotniejszy czynnik ryzyka zachorowania na nowotwór piersi uważa się wiek. Jednak mimo tego, że około 80 proc. zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia, coraz więcej młodszych kobiet słyszy tę diagnozę. Szybkie wykrycie choroby jest kluczowe i pozwala na wprowadzenie odpowiedniej terapii we wczesnym stadium rozwoju nowotworu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne kontrolowanie swojego organizmu.
Pracodawcy, którym zależy na utrzymaniu swoich pracowników w dobrym zdrowiu i zapewnieniu im dostępu do odpowiedniej opieki, powinni zainteresować się Pracowniczymi Programami Profilaktycznymi SALTUS Ubezpieczenia. Odpowiednio dobrany wariant polisy gwarantuje najlepsze dopasowanie do potrzeb pracowników danej branży. Pakiet Profilaktyka Onkologiczna + Walka Z Rakiem 2 to opcja, która zapewnia ubezpieczonym kompleksową profilaktykę nowotworów (w tym również nowotworu piersi) poprzez dostęp do badań diagnostycznych (m.in. mammografia), laboratoryjnych oraz konsultacji ze specjalistami z dziedziny onkologii, ginekologii oraz urologii.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników