Problemy z nerkami lub układem moczowym, to przypadłości, z którymi pomoże nam lekarz nefrolog. Z jakimi objawami powinniśmy się do niego udać i jakie badania może nam zlecić?

Nefrologia jest nauką o chorobach nerek i układu moczowego. W odróżnieniu od urologii polega na bezinwazyjnym leczeniu tego organu. Ma na celu zwalczanie wszelkich nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek oraz leczenie chorób układu moczowego, zwłaszcza nerek.

Lekarz od nerek – kiedy się do niego udać?

Nerki to narząd, który nie daje oznak choroby od razu. Często zdarza się, że utracą one większość swojej sprawności, a my dalej nie zauważymy, że coś jest nie tak. Objawy chorób nerek pojawiają się bardzo późno, kiedy schorzenie jest już poważne. Wynika to z tego, że problemy z nerkami najczęściej są bezbolesne.
Jednak nieprawidłowa praca nerek może objawiać się kilkoma dolegliwościami. Przykładowe z nich to m.in.:

  • ból przy oddawaniu moczu,
  • pieczenie i ból w okolicach nerki,
  • bolesne parcie na mocz,
  • krew w moczu,
  • częste oddawanie moczu,
  • wysoka temperatura.

Stan zapalny i jego następstwa, w tym zwłóknienie nerki może objawiać się również nadciśnieniem tętniczym.
Obserwując u siebie którąkolwiek z powyższych dolegliwości, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Prywatne, grupowe ubezpieczenia zdrowotne gwarantują, że poradnia nefrologiczna udzieli pomocy bez skierowania od internisty.

Jak zbadać nerki?

Tak jak pisaliśmy wcześniej, choroby nerek są często bezobjawowe. Dlatego, jeżeli podejrzewamy ich nieprawidłowe funkcjonowanie lub posiadamy skłonności genetyczne/rodzinne do ich występowania, warto raz w roku zrobić badanie kreatyniny we krwi z oznaczeniem eGFR oraz badanie ogólne moczu wraz z osadem. Wyniki pozwolą ocenić czy z nerkami dzieje się coś niepokojącego. Z otrzymanymi rezultatami powinniśmy udać się do lekarza internisty, który oceni czy nasz stan wymaga dalszego leczenia i czy wizyta u nefrologa jest konieczna.

Badanie nerek – na czym polega?

W momencie, gdy nasze wyniki nie są w normie, konieczne będzie wykonanie kolejnych testów. Jakie badania zleca nefrolog? Może nas skierować na szereg innych badań morfologicznych, biochemicznych, immunologicznych i bakteriologicznych, które pozwalają na dokładniejsze wskazanie przyczyny złego funkcjonowania nerek. Testy laboratoryjne mogą zostać uzupełnione przez badanie ultrasonograficzne (USG), które pozwoli zobrazować rozmiar i morfologie nerek. Pomoże również zobaczyć, czy występują na nich zmiany, takie jak np. guzy oraz sprawdzić obecność kamieni nerkowych.

Badania uzupełniające, które pozwalają na dokładniejszą diagnostykę chorób nerek i układu moczowego to m.in. rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa.

Jak zapobiegać chorobom nerek?

Zapobieganie chorobom nerek nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli chcemy dłużej cieszyć się dobrym stanem tego narządu, powinniśmy m.in.:

  • pić płyny w ilości odpowiedniej do naszego wieku
  • ograniczyć spożycie soli i przede wszystkim nie łączyć słonych przekąsek z napojami alkoholowymi
  • kiedy odczuwamy parcie na pęcherz, powinniśmy jak najszybciej udać się do toalety, ponieważ powstrzymywanie się źle wpływa na cały układ moczowy
  • uważać na to, jakie leki bez recepty używamy, ponieważ nawet tabletki przeciwbólowe, powszechnie dostępne również mogą mieć zły wpływ na nerki

Przypadłości nefrologiczne a pracownicy

Nerki są jednym z podstawowych narządów człowieka, dlatego badania tego organu każdy powinien wykonywać przynajmniej raz w roku, aby w razie potrzeby szybko zwalczyć nieprawidłowości i nie odprowadzić do poważnych powikłań.

Zdrowie pracowników jest bardzo ważne dla każdego przedsiębiorstwa, dlatego warto o nie zadbać. Ważnym elementem jest zapewnienie darmowej diagnostyki stanu nerek, aby każdy z zatrudnionych mógł z niej skorzystać i dzięki temu zapobiec poważnym chorobom.

Natomiast kiedy lekarz rodzinny wystawi skierowanie do nefrologa dobrze, żeby pracownicy mieli szybki dostęp do specjalisty. Wpłynie to na szybkość przezwyciężenia dolegliwości oraz skrócenie czasu powrotu do pełnego zdrowia i tym samym do pracy.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników