Cukrzyca jest tak powszechna, że została uznana za epidemię. Wykrycie jej nie jest trudne, trzeba tylko się zbadać.

Choroba cukrzycowa dotyczy w Polsce około 3 milionów osób. Wielu Polaków — szacuje się, że ponad milion osób — może nawet o niej nie wiedzieć, bo nigdy nie zrobili odpowiednich badań. Tymczasem cukrzyca skraca życie nawet o 12 lat, ale chorzy nie umierają bezpośrednio na nią, tylko z powodu powikłań. Niezdiagnozowana i nieleczona choroba cukrzycowa może całkowicie zniszczyć zdrowie człowieka. Jakie są przyczyny, rodzaje cukrzycy i jak przebiega jej leczenie?

Spis treści:

Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, której przyczyną są zaburzenia wydzielania lub działania insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę. Charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. W skrócie — organizm, który ma zaburzoną przemianę materii, nie radzi sobie z przetwarzaniem cukru.

Rodzaje cukrzycy:

Jakie są przyczyny cukrzycy?

W przypadku cukrzycy niełatwo stwierdzić, co powoduje cukrzycę, tym bardziej że od zachorowania do zdiagnozowania choroby może upłynąć wiele lat. Wiadomo jednak, że wpływ na rozwój choroby mają:

W uwagi na ścisły związek stylu życia na rozwój choroby, cukrzyca jest uznana za chorobę cywilizacyjną. Jest jedyną chorobą niezakaźną, która przez ONZ została uznana epidemię XXI wieku.

Jak rozpoznać cukrzycę?

Pierwsze, niezbyt uciążliwe objawy zbyt wysokiego cukru mogą pojawić się na wiele lat przed chorobą. Zaliczamy do nich:

Rozpoznanie cukrzycy jest możliwe dzięki dokładnym badaniom laboratoryjnym:

Glukoza na czczo we krwi.

Badanie to wykonuje się zwykle przy okazji morfologii krwi, wynik ponad normę może być podstawą do przeprowadzenia dalszych badań.

Normy poziomu cukru we krwi:

Doustny test obciążenia glukozą (OGGT)

Wykonuje się je, gdy glukoza na czczo we krwi wynosi 100–125 mg/dL. Polega na wypiciu 75 g glukozy rozpuszczonej w 300 ml wody. Przed oraz dwie godziny po wypiciu glukozy wykonuje się badania krwi.

Normy poziomu glukozy we krwi:

Badania na cukrzycę można wykonać np. w ramach grupowych ubezpieczeń zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia, kiedy tylko pojawią się pierwsze oznaki cukrzycy. Oferujemy nawet specjalistyczny pracowniczy program profilaktyczny, skupiony na sprawach diabetologicznych. Proponowana przez nas profilaktyka diabetologiczna obejmuje nielimitowane konsultacje i telekonsultacje lekarskie u diabetologa, internisty, kardiologa oraz okulisty. Ponadto w programie przewidziano także nielimitowane badania laboratoryjne, niezbędne w profilaktyce i leczeniu cukrzycy, czyli m.in.: kompleksową kontrolę poziomu glukozy, białka, kreatyniny oraz badania obrazowe – EKG.

Czy można wyleczyć cukrzycę?

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą nieuleczalną, jednak trzeba ją leczyć. Nieleczona prowadzi do dewastacji organizmu i wielu ciężkich chorób: udaru mózgu, zawału serca, utraty wzroku, niewydolności nerek czy rozwoju stopy cukrzycowej.

Leczenie cukrzycy polega głównie na utrzymywaniu właściwego poziomu cukru we krwi i spowalnianiu postępowania zmian cukrzycowych. W niektórych rodzajach choroby niezbędne jest przyjmowanie insuliny i innych leków (np. metforminy), natomiast zawsze ważne jest zaangażowanie chorej osoby.

Najważniejsze czynniki do opanowania cukrzycy:

Te dwa aspekty są kluczowe dla powrotu organizmu do równowagi i utrzymywania tego stanu w trakcie choroby.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników