Cukrzyca, osteoporoza, dna moczanowa i zespół metaboliczny, który prowadzi do miażdżycy, otyłości i nadciśnienia tętniczego mają wspólny mianownik. To metabolizm.
Kojarzymy go głównie z trawieniem pokarmów, ale pod tym hasłem kryją się zaawansowane procesy metaboliczne, które — jeśli ulegną zaburzeniu — prowadzą do ciężkich chorób. Czym są choroby metaboliczne?
Spis treści:
- Choroby metaboliczne — czym się charakteryzują?
- Zaburzenia metaboliczne – przyczyny
- Objawy chorób metabolicznych
- Jak naprawić metabolizm?
Choroby metaboliczne — czym się charakteryzują?
Metabolizm w organizmie człowieka to szereg zachodzących procesów biochemicznych, hormonalnych i energetycznych . Jest ściśle związany z dietą, dlatego często choroby metaboliczne nazywane są dietozależnymi. Jeśli metabolizm jest zaburzony, czyli substancje dostarczane do organizmu nie są prawidłowo przetwarzane, człowiek choruje. Można powiedzieć, że choruje „systemowo”, ponieważ metabolizm zachodzi we wszystkich tkankach organizmu i są to reakcje powiązane.
Skąd się biorą zaburzenia metaboliczne? Przyczyny rozregulowania procesów metabolicznych to:
- styl życia,
- dieta,
- układ hormonalny,
- układ nerwowy,
- genetyka.
Stąd wyróżniamy dwa rodzaje chorób metabolicznych:
- nabyte — cukrzyca, osteoporoza, dna moczanowa, zaburzenia lipidowe,
- wrodzone — fenylonektoruria, galaktozemia, trimetyloaminuria, porfiria i wiele innych, rzadkich chorób genetycznych.
Mimo układowego charakteru nie wszystkie problemy z metabolizmem są równie groźne. Niektóre wymagają pilnej interwencji, bo mogą skończyć się śmiercią, inne wymagają jedynie odpowiedniej diety. Nabyte schorzenia metabolizmu są o wiele częstsze niż odziedziczone po rodzicach.
Osobną kategorią jest tzw. zespół metaboliczny (dawniej znany jako zespół X), który oznacza zwiększenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych: cukrzycy typu II, miażdżycy tętnic, nadciśnienia tętniczego, stłuszczenia wątroby, otyłości. Zespół metaboliczny to określenie na nieprawidłowości w działaniu metabolizmu węglowodanów i tłuszczów, czyli lipidów (dyslipidemie). Jest tak powszechny, że jest uznawany za chorobę cywilizacyjną XXI wieku.
Objawy chorób metabolicznych
Trudno jednoznacznie określić, jakie oznaki dają zaburzenia metaboliczne. Objawy chorób wrodzonych widoczne są już na etapie niemowlęcym. W takim przypadku duże znaczenie ma wykrycie chorób metabolicznych zaraz po urodzeniu.
Schorzenia metaboliczne nabyte, dają z kolei różne symptomy, w zależności od choroby. Bardzo ogólnie można powiedzieć, że są to objawy takie jak:
- rozregulowanie układu hormonalnego,
- otyłość brzuszna,
- powiększenie narządów,
- nieprawidłowe działanie narządów.
Zmiany w funkcjonowaniu organizmu najlepiej potwierdzić badając poziomy enzymów lub metabolitów w surowicy krwi lub w moczu, , które są w stanie wykazać zaburzenia enzymatyczne.
Jak naprawić metabolizm?
Na wybór działań, które należy podjąć, wpływają wyniki badań metabolicznych i rodzaj choroby. Do badań, które pomagają wykryć choroby metaboliczne, należą badania poziomów:
- frakcji lipidowych
- ,
- albuminy,
- glukozy,
- kreatyniny,
- mocznika,
- elektrolitów,
- żelaza,
- białka całkowitego,
- bilirubiny.
Leczenie metaboliczne opiera się niestety ciągle na farmakologii, przyjmowaniu leków Lekarze coraz silniej podkreślają rolę stylu życia i diety. Większa aktywność fizyczna, redukcja wagi ciała, odpowiednia podaż kalorii, odpowiednia dieta i unikanie stresu to podstawowe zalecenia w leczeniu chorób metabolicznych.
Czy można zapobiec chorobom metabolicznym?
Zmiany metaboliczne mogą powstawać latami i być nieodczuwalne na co dzień. Co więcej, sami „pracujemy” nad ich wywołaniem, głównie przez siedzący tryb życia, zbyt tłuste i ubogie w błonnik jedzenie, eksploatowanie organizmu przez późne kładzenie się spać i brak umiejętności radzenia sobie ze stresem. Dokładna odwrotność tych zachowań jest skutecznym sposobem na zapobieganie chorobom metabolicznym.
Dobrze dobrany pakiet badań uzupełni skuteczną profilaktykę tych skomplikowanych i częstych schorzeń. Taki portfel badań można zapewnić m.in. dzięki grupowym ubezpieczeniom zdrowotnym w SALTUS Ubezpieczenia.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników