Biologiczne czynniki zagrożenia zawodowego uderzają w pracowników sektora oczyszczania ścieków i gospodarki odpadami. Ryzyko zakażenia jest tak wielkie, że sama ochrona bezpieczeństwa pracy nie wystarczy.
Szkodliwe czynniki biologiczne występujące w środowisku pracy narażają zatrudnionych w tych branżach na szkodliwe mikroorganizmy: bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. Salmonella, syfilis, zapalenie wątroby typu A, B i C, AIDS, toksoplazmoza, astma i alergie to tylko niektóre choroby, które wywołują. Przy tak wysokim ryzyku utraty zdrowia nie wystarczy BHP w firmie. Niezbędne jest szerokie ubezpieczenie zdrowotne i pełna kontrola zdrowia, a pracowników należy zachęcać do regularnych i częstych badań profilaktycznych.
Spis treści:
- Odpady szkodliwe dla zdrowia — którzy pracownicy ponoszą ryzyko?
- Czynniki biologiczne uciążliwe w środowisku pracy
- Na co chorują pracownicy gospodarki odpadami?
- Jak chronić zdrowie w branży przetwarzania odpadów?
- Grupowe ubezpieczenia zdrowotne i medycyna pracy
Odpady szkodliwe dla zdrowia — którzy pracownicy ponoszą ryzyko?
Branża gospodarki odpadami to wiele różnych sektorów, w których ludzie mają kontakt z niebezpiecznymi biologicznie substancjami.
Największe ryzyko zdrowotne ponoszą pracownicy:
- kompostowni,
- sortowni odpadów,
- zakładów recyklingu,
- spalarni odpadów,
- oczyszczalni ścieków,
- składowisk odpadów.
Praca w szkodliwych warunkach, jaką jest np. praca na sortowni odpadów, to ciągły kontakt z aktywnymi biologicznie resztkami żywności i środków medycznych, w których rozwijają się czynniki chorobotwórcze. Podobnie pracownik oczyszczalni ścieków lub zakładu recyklingu narażony jest na patogeny ludzkie i zwierzęce unoszące się w powietrzu.
Czynniki biologiczne uciążliwe w środowisku pracy
Narażenie na czynniki biologiczne w środowisku pracy następuje przez kontakt bezpośredni lub drogą oddechową. Odpady niebezpieczne dla zdrowia mogą zawierać:
- bakterie,
- grzyby,
- wirusy wątroby typu A, B i C,
- wirusa HIV,
- pasożyty,
- mieszanki pleśni i grzybów.
Powyższe czynniki szkodliwe biologiczne są przyczyną ciężkich chorób.
Na co chorują pracownicy gospodarki odpadami?
Praca w gospodarce odpadami niesie ze sobą wiele zagrożeń zdrowotnych, niespotykanych w takim natężeniu w innych branżach.
Szkodliwe czynniki biologiczne na stanowisku pracy powodują poważne choroby, takie jak:
- astma,
- gruźlica,
- salmonella,
- toksoplazmoza,
- zapalenie wątroby typu A, B i C,
- HIV,
- kiła,
- syfilis,
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
- infekcje, także z gorączką,
- podrażnienia, nosa, oczu, gardła i skóry.
Jak chronić zdrowie w branży przetwarzania odpadów?
Przetwarzanie odpadów wymaga szerokiej wiedzy odnośnie ryzyka zachorowania i utraty zdrowia. Pracownicy muszą być przeszkoleni w zakresie używania środków ochronnych i bezpiecznych sposobów pracy z odpadami. Mimo to, ryzyko zakażenia patogennymi mikroorganizmami jest bardzo duże: przez samą obecność w środowisku pracy i wdychanie oraz wypadki związane ze zranieniem i przerwaniem bariery ochronnej organizmu jaką jest naskórek.
W Polsce obowiązki pracodawcy w zakresie BHP reguluje art. 212 Kodeksu pracy, który brzmi:
Osoba kierująca pracownikami jest obowiązana:
- organizować stanowiska pracy zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy;
- dbać o sprawność środków ochrony indywidualnej oraz ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem;
- organizować, przygotowywać i prowadzić prace, uwzględniając zabezpieczenie pracowników przed wypadkami przy pracy, chorobami zawodowymi i innymi chorobami związanymi z warunkami środowiska pracy;
- dbać o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy i wyposażenia technicznego, a także o sprawność środków ochrony zbiorowej i ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem;
- egzekwować przestrzeganie przez pracowników przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;
- zapewniać wykonanie zaleceń lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami.
Grupowe ubezpieczenia zdrowotne i medycyna pracy
Pracownicy objęci grupowym ubezpieczeniem zdrowotnym SALTUS Ubezpieczenia korzystają z szerokiego pakietu medycyny pracy, który zawiera Profilaktyczne Programy Pracownicze. Codzienna opieka zdrowotna osób z branży przetwarzania odpadów to badania profilaktyczne i szczepienia ochronne. Natomiast w ramach programów profilaktycznych, szczególnie Profilaktyki Następstw Urazów, Profilaktyki Onkologicznej i Profilaktyki Chorób Układu Oddechowego, korzystają z opieki lekarzy specjalistów i badań diagnostycznych.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników