Pilotażowy program Profilaktyka 40 PLUS został przedłużony o rok. Mimo słabej frekwencji Ministerstwo Zdrowia chce przebadać jak najwięcej Polaków po czterdziestce.
Według resortu zdrowia z programu skorzystało mniej niż 5 proc. uprawnionych, ale Ministerstwo Zdrowia przedłużyło go do końca 2023 r. Czy wydłużenie czasu trwania programu będzie receptą na jego małą popularność? Czego naprawdę oczekują dorośli Polacy w kwestii własnego zdrowia?
Spis treści:
Profilaktyka 40 PLUS — o co chodzi?
Program Profilaktyka 40 PLUS, na który NFZ przewidział na około 500 mln złotych, ruszył w trakcie pandemii jako odpowiedź na pogarszające się zdrowie dorosłych Polaków. Wystartował 1 lipca 2021 roku i miał trwać do końca grudnia 2021 r. Przez brak zainteresowania przedłużono go najpierw do czerwca br., a teraz do końca 2023 r.
Przedłużenie programu MZ uzasadnia spadkiem aktywności fizycznej i podwyższoną ilością stresu wskutek pandemii COVID-19, co negatywnie odbiło się na zdrowiu Polaków. Tym samym zwiększyło się ryzyko zachorowań na choroby cywilizacyjne.
Do programu Profilaktyka 40 PLUS uprawnionych jest około 20 mln Polaków. Do czerwca tego roku z tej badań tych skorzystało około 700 tys. osób.
Co można zbadać w ramach programu?
Jak podaje resort zdrowia na stronie pacjent.gov.pl, program obejmuje następujące badania:
Dla kobiet:
- morfologię krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie glukozy we krwi,
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP,
- poziom kreatyniny we krwi,
- badanie ogólne moczu,
- poziom kwasu moczowego we krwi,
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
Dla mężczyzn:
- morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie glukozy we krwi,
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP,
- poziom kreatyniny we krwi,
- badanie ogólne moczu,
- poziom kwasu moczowego we krwi,
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)
- PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.
Pakiet wspólny:
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie,
- obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Skierowanie na badania można otrzymać w ciągu dwóch dni po wypełnieniu ankiety na Internetowym Koncie Pacjenta lub w przychodni, która realizuje badania z programu. Potem trzeba umówić się na badania, wykonać je i poczekać na wynik, który następnie można skonsultować z lekarzem.
Co powinien zbadać 40-latek?
Osoba po 40-tym roku życia musi szczególnie dbać o zdrowie, zwłaszcza jeśli choruje przewlekłe lub jest narażona na ryzyko zawodowe w pracy. Proponowany pakiet z programu Profilaktyka 40 PLUS należałoby zatem powiększyć o badania adekwatne do zagrożeń w miejscu zatrudnienia. Do tego warto dodać badania typowe dla przedstawicieli poszczególnych płci.
Dla kobiet:
- EKG,
- USG piersi, dopochwowe i jamy brzusznej,
- mammografię,
- hormony tarczycy,
- desyntometrię.
Dla mężczyzn:
- hormony tarczycy,
- EKG,
- USG jamy brzusznej,
- RTG klatki piersiowej,
Na powyższe badania potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. W lepszej sytuacji są osoby aktywne zawodowo, które korzystają z grupowych ubezpieczeń zdrowotnych. W SALTUS Ubezpieczenia mogą uzyskać skierowanie na podstawowe badania profilaktyczne, włącznie z tymi, które uwzględniają zagrożenia w miejscu ich pracy. Ponad 4 tys. placówek medycznych, które współpracują z ubezpieczycielem, zapewnia szybkie i bezstresowe przejście badań, jak i lekarską konsultację wyników.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników