Trudno ukryć choroby skóry, dlatego chorzy unikają ekspozycji społecznej. Stres i izolacja prowadzą do depresji. Pomóc może leczenie psychologiczno-dermatologiczne.
Kiedy skóra swędzi, piecze i boli, a do tego szpeci, chory może wpaść w depresję. Stres powoduje, że skóra reaguje kolejnym zaostrzeniem choroby. To znowu zwiększa stres i z czasem może doprowadzić do depresji. Osoby cierpiące na dermatozy, oprócz opieki dermatologa wymagają wsparcia psychologicznego lub psychiatrycznego. Zadbanie o psychikę zwiększa szanse na zmniejszenie objawów choroby.
Spis treści:
- Jak psychika wpływa na skórę?
- Jakie choroby skóry są podatne na stres?
- Jak wygląda kompleksowe leczenie psychodermatoz?
Jak psychika wpływa na skórę?
Związek psychiki i największego organu ciała ludzkiego, czyli skóry, następuje już na etapie embrionalnym. Mianowicie, układ nerwowy i skóra są zbudowane z tej samej tkanki — ektodermy — i są ze sobą połączone. To dlatego wszelkie emocje, w tym stres, znajdują odzwierciedlenie na skórze. Szacuje się, że nawet do 60 proc. pacjentów z dermatozami ma zaburzenia psychiczne, a u 30 proc. są jednym z ważniejszych powodów choroby. Do najbardziej niebezpiecznych zaburzeń psychicznych należy depresja, która powoduje pogorszenie jakości życia i zdrowia, nieraz przez kilka lat. Chorzy unikają ludzi i chodzenia do pracy, nawet za cenę jej utraty.
Jakie choroby skóry są podatne na stres?
Można wyróżnić choroby skóry, które są bezpośrednio związane z psychiką. Są to:
- łuszczyca,
- trądzik pospolity i różowaty,
- atopowe zapalenie skóry,
- pokrzywka,
- liszaj płaski,
- łysienie plackowate.
Łatwo wytłumaczyć, w jaki sposób napięcie nerwowe wpływa na wywołanie lub nasilenie objawów: przewlekły stres tworzy w ciele stany zapalne, które są podłożem wielu chorób skóry.
Ponieważ zmiany skórne są widoczne nie tylko dla chorego, powodują zwiększenie stresu i nasilenie objawów dermatozy. Powstaje błędne koło, z którego trudno wyjść. Wielu pacjentów jest też źle diagnozowanych i mają zalecone nieprawidłowe leczenie. Np. zamiast miejscowego na objęte chorobą obszary skóry, powinny otrzymać leki. Choroba trwa wtedy latami bez żadnej poprawy, przynosząc coraz większe cierpienie.
Jak wygląda kompleksowe leczenie psychodermatoz?
Psychodermatozy, czyli skórne zaburzenia, którym towarzyszy spadek nastroju, poczucia własnej wartości, niepokój, lęki, nerwice i depresja, powinny być leczone od strony ciała i psychiki jednocześnie.
Chory, przede wszystkim powinien być pod opieką psychologa lub psychiatry, który pomoże mu uporać się z objawami nadmiernego stresu, napięcia emocjonalnego lub depresji. Wychodzeniu z choroby sprzyja rozwiązanie konfliktów wewnętrznych i zmiana stylu życia: zwolnienie tempa oraz zwiększenie ilości i jakości odpoczynku. Pomocna w tym jest psychoterapia i techniki radzenia sobie ze stresem.
Od strony fizycznej, należy wprowadzić leczenie dermatologiczne. Profesjonalna diagnoza oznacza trafne leczenie, dlatego warto zadbać o konsultację u wysokiej jakości specjalisty, np. w ramach opieki zdrowotnej SALTUS Ubezpieczenia.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników