Badanie dopplerowskie to badanie przepływu krwi w tętnicach i żyłach, również w sercu. Trwa chwilę, a może wykryć wiele chorób już w początkowym stadium.
Tętniaki, zawał, udar mózgu, miażdżyca i przewlekła niewydolność żylna to ciężkie choroby związane z układem naczyniowym organizmu. Często ich pierwsze objawy są bagatelizowane. Tymczasem drętwienie, obrzęk czy pieczenie nóg są już wskazaniem do wykonania USG dopplerowskiego.
Spis treści:
- Co to jest USG Doppler?
- USG Dopplera — na czym polega?
- Badanie Dopplera — jak wygląda?
- Kiedy wykonać USG dopplerowskie?
Co to jest USG Doppler?
USG Doppler to badanie ultrasonograficzne, głownie tętnic i żył, z wykorzystaniem tzw. efektu Dopplera. Prawidłowo wykonane USG pokaże stan naczyń krwionośnych i wykryje zaburzenia w ich obrębie, a także choroby związane z układem naczyniowym organizmu. Badanie to jest całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne.
USG Dopplera — na czym polega?
USG metodą Dopplera bazuje na tzw. efekcie Dopplera. To zjawisko fizyczne, które w XIX w. odkrył niemiecki uczony Christian Doppler. Jego odkrycie bazuje na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych.
W badaniu żył i tętnic, głowica USG wytwarza fale akustyczne, które przenikają tkanki organizmu, odbijają się od nich i wracają do urządzenia. Jeśli ich częstotliwość została zmieniona, oznacza to, że w danym miejscu doszło do niepożądanej zmiany w układzie naczyniowym.
Głowica ultrasonografu zapisuje obraz odbitych fal ultradźwiękowych w postaci wykresu z uwzględnieniem prędkości i kierunku przepływu krwi. Na tej podstawie lekarz jest w stanie określić, czy w żyłach lub tętnicach doszło do zatoru, krew krąży wolniej lub cofa się.
Rodzaje USG dopplerowskiego
USG Doppler można przeprowadzić na kilka sposobów:
- z wykorzystaniem fali ciągłej — ocenia zmiany w natężeniu przepływu krwi,
- z wykorzystaniem fali pulsacyjnej — określa położenie naczyń, ich głębokość,
- kolorowe — ocenia prędkość i kierunek przepływu krwi,
- podwójne — ocenia zmiany w naczyniach i położonych wokół nich tkankach i organach,
- power — ocenia przepływ krwi w mniejszych i głębiej położonych naczyniach,
- spektralny — określa średnią i maksymalną prędkość przepływu krwi.
Badanie Dopplera — jak wygląda?
USG dopplerowskie wygląda podobnie, jak klasyczne USG. Trzeba się położyć i odsłonić miejsce badania. Następnie lekarz nakłada na skórę pacjenta specjalny żel, przykłada głowicę USG i na bieżąco ogląda stan naczyń krwionośnych na ultrasonografie. Podczas badania słyszalny jest szum krwi krążącej w naczyniach krwionośnych.
W większości przypadków badanie to nie wymaga żadnych przygotowań. Jedynie przy USG narządów jamy brzusznej, w czasie kilku dni poprzedzających badanie wymagana jest lekkostrawna dieta, a na samo USG należy być na czczo.
USG Doppler wymaga współpracy z lekarzem, który dla uzyskania lepszego obrazu, może poprosić pacjenta o zmianę ustawienia kończyn czy tułowia. Badanie zwykle trwa kilkanaście minut.
Badanie dopplerowskie naczyń krwionośnych najczęściej obejmuje tętnice szyjne,
płucne i naczynia krwionośne kończyn dolnych. W szczególnych przypadkach wykonuje się USG Doppler narządów trzewnych, najczęściej wątroby i tętnic nerkowych, a także zawsze wtedy, gdy istnieje podejrzenie choroby nowotworowej. USG naczyniowe metodą Dopplera przeprowadza się również u ciężarnych kobiet, by ocenić przepływ krwi w łożysku.
Kiedy wykonać USG dopplerowskie?
Wskazaniami do badania drożności żył i tętnic są:
- miażdżyca,
- zmiany pourazowe kończyn,
- odczucie drętwienia, ból w kończynach,
- żylaki,
- zakrzepica,
- obrzęki kończyn.
Diagnostyka dopplerowska wykryje nawet najmniejsze zmiany w przepływie krwi, które — jeśli nie zaczną być leczone — mogą doprowadzić do zawału serca, tętniaków, udarów mózgu, miażdżycy czy przewlekłej niewydolności żylnej. Dlatego samo podejrzenie choroby krążenia czy układu naczyniowego jest wskazaniem do badania.
W SALTUS Ubezpieczenia USG przepływowe żył to podstawowe badanie w programie: Profilaktyka Neurologiczna + Walka z Udarem (USG tętnic wewnątrzczaszkowych – mózgowych), a także zawsze wtedy, gdy zatrudnionemu grozi choroba układu naczyń krwionośnych.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników