Choroby zawodowe rolników mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Jedną z takich chorób jest borelioza. Jak chronić się przed tą chorobą?
Borelioza to rolnicza choroba zawodowa. Jeśli dojdzie do zarażenia, chory może ubiegać się o uznanie choroby zawodowej i rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy. Jak rolnik może ochronić się przed zachorowaniem na boreliozę?
Spis treści:
- Borelioza — choroba rolników
- Jak wykryć boreliozę?
- Leczenie choroby odkleszczowej
- Jak chronić rolników przed boreliozą?
- Rolnicze choroby zawodowe a ubezpieczenie zdrowotne
Borelioza — choroba rolników
Jak podaje wykaz chorób zawodowych rolników, borelioza jest najczęściej diagnozowaną chorobą w tej grupie zawodowej. Inne choroby zawodowe w rolnictwie nie są aż tak powszechne. Trudno się temu dziwić — kleszcze są niemal wszędzie w naturalnym otoczeniu człowieka, a miejscem pracy rolników jest właśnie środowisko naturalne.
Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, w 2021 roku w Polsce zanotowano 12 427 przypadków boreliozy. Każde zachorowanie oznacza długą walkę o zdrowie, nieraz z trwałym ograniczeniem aktywności zawodowej.
Jak wykryć boreliozę?
Najczęściej myślimy, że ukąszenie zarażonego chorobą kleszcza wywoła rumień wędrujący, który jest widocznym potwierdzeniem boreliozy. Rumień jednak nie występuje zawsze po ukąszeniu przez kleszcza-nosiciela, dzieje się tak w 40-60 proc. przypadków. Co więcej, borelioza nie daje objawów od razu po kontakcie z kleszczem. Rumień może pojawić się po tygodniu od zakażenia, a inne objawy nawet po kilku tygodniach.
Na jakie zatem objawy — oprócz rumienia wędrującego — zwrócić uwagę? Niepokojące mogą być:
- bóle i sztywność karku,
- objawy grypopochodne — bolesność mięśni, stawów, gorączka,
- zawroty głowy, problemy z koncentracją
- gorszy nastrój, depresja,
- neuropatie (mrowienie, drętwienie kończyn lub skóry),
- porażenie nerwu twarzowego.
Oprócz widocznych objawów, przy podejrzeniu choroby trzeba wykonać odpowiednie badania diagnostyczne, żeby wykryć we krwi przeciwciała IgM i IgG. W tym celu przeprowadza się:
- test ELISA — bada poziom przeciwciał,
- test Western-blot (jako uzupełnienie dla testu ELISA po uzyskaniu wyników wątpliwych lub dodatnich).
Przy wystąpieniu rumienia o nietypowym wyglądzie lekarz może zlecić badanie wycinka skóry metodą PCR.
Borelioza jest trudna w diagnozowaniu, ponieważ daje objawy podobne do innych chorób. Dlatego dopiero pozytywne wyniki badań i jednocześnie występujące charakterystyczne symptomy po ukąszeniu przez kleszcza świadczą o tej chorobie.
Leczenie choroby odkleszczowej
Do leczenia boreliozy zaleca się antybiotykoterapię. Trwa minimum 21 dni i — jeśli została wprowadzona na początkowym etapie choroby — jest skuteczna i z dużym prawdopodobieństwem kończy się ustąpieniem objawów.
Długotrwała, nawet półroczna terapia antybiotykami jest stosowana rzadziej, w przypadkach wykrycia choroby w jej późniejszym stadium. Jest to również metoda kontrowersyjna, ponieważ tak długie przyjmowanie antybiotyków niesie ze sobą wiele skutków ubocznych dla organizmu, jednakże są badania potwierdzające konieczność tak długiej antybiotykoterapii
Jak chronić rolników przed boreliozą?
Ponieważ borelioza jako choroba zawodowa rolnika niesie ze sobą ryzyko wielu powikłań, w tym jednej z najgroźniejszych czyli neuroboreliozy, czyli uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, lepiej jej zapobiegać. Jak chronić rolników w ich środowisku pracy? Najlepiej jest, gdy sami rolnicy są świadomi zagrożeń i wiedzą, że przeciwdziałanie boreliozie to:
- zakrywanie ciała ubraniem lub odzieżą roboczą,
- stosowanie preparatów odstraszających kleszcze,
- sprawdzenie odkrytych części ciała po skończeniu pracy.
Żeby jednak świadomość zagrożenia boreliozą, chorobą zawodową rolników
przyniosła właściwy efekt profilaktyczny, pracodawca może wykonać szereg działań, głównie edukacyjnych, takich jak:
- nauka bezpiecznego usuwania wkłutych w ciało kleszczy,
- edukacja zdrowotna w zakresie powikłań niewykrytej i nieleczonej boreliozy,
- opieka medyczna, która pozwoli na przeprowadzenie badań w kierunku boreliozy, a także badania profilaktyczne.
Ponieważ objawy boreliozy nie występują bezpośrednio po zakażeniu, łatwo je przeoczyć. Tym większa jest rola badań profilaktycznych. Rolnicy, którzy korzystają z ochrony medycznej w SALTUS Ubezpieczenia i badają się regularnie, mają większe szanse na wykrycie boreliozy, nawet gdy objawy pojawiły się długo po ukłuciu przez kleszcza.
Rolnicze choroby zawodowe a ubezpieczenie zdrowotne
Borelioza stwierdzona jako choroba zawodowa jest podstawą do ubiegania się o odszkodowanie z powodu uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie wypłacane jest jednorazowo, natomiast jeśli po zakażeniu boreliozą rolnik jest niezdolny do pracy, może ubiegać się o rentę z tego tytułu.
Choroby zawodowe rolników, takie jak borelioza potrafią wykluczyć chorych z życia. Najważniejsza w przypadku zagrożenia chorobą jest profilaktyka i szybka reakcja w momencie wystąpienia objawów.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników