Ból kręgosłupa i agresywni odbiorcy paczek to dla kuriera codzienność. Częste są urazy i choroby zakaźne. Jak pracodawca może go przed tym chronić?
Już 77 proc internautów kupuje online*. Sprawia to, że zapotrzebowanie na usługi kurierskie jest bardzo wysokie, a kurierzy mają dziś pełne ręce pracy. Ich obowiązki zawodowe wymagają dźwigania ciężarów i szybkiego dostarczania przesyłek. Każdego dnia spotykają się też z pretensjami odbiorców paczek. Jak zadbać o zdrowie tych pracowników?
Spis treści:
Jakie ryzyko zdrowotne ponosi kurier?
Kurier to dziś kierowca, tragarz i mediator w jednym. Jego zdrowie, fizyczne i psychiczne, narażone jest na wiele negatywnych czynników. Ta praca wymaga siły fizycznej i dobrej formy psychicznej — to najważniejsze kwalifikacje do tego zawodu. Co zatem zagraża zdrowiu kuriera?
Problemy z kręgosłupem i przeciążenie organizmu
Praca kuriera nierozerwalnie wiąże się z przenoszeniem paczek. Wiele z nich jest sporych gabarytów. Większość firm kurierskich deklaruje dostarczenie pod drzwi przesyłki do 20-25 kg. Te cięższe, odbiorca musi wnieść sam. Jednak kilkanaście-kilkadziesiąt ciężkich paczek dziennie oznacza znaczne przeciążenie organizmu kuriera.
Jeśli do tego dojdzie dźwiganie, czyli podnoszenie ciężkich paczek poprzez schylanie się po nie, dodatkowo „w kość” dostaje kręgosłup. Siły ciążenia oddziałujące na odcinek lędźwiowo-krzyżowy są wtedy tak duże, że zwyrodnienia tego odcinka kręgosłupa są tylko kwestią czasu.
Negatywnie na kręgosłup w pracy kuriera oddziałuje każda chwila, którą spędza w samochodzie. Każde dłuższe przebywanie z pozycji siedzącej, bez możliwości jej zmiany, może powodować zwyrodnienia kręgosłupa.
Zwiększona podatność na przeziębienia
Skrajne warunki atmosferyczne mogą być przyczyną przeziębień. Szczególnie gdy na zewnątrz jest minusowa temperatura, a w samochodzie kilkanaście stopni. Skoki temperatury mogą doprowadzić do osłabienia organizmu.
Urazy
Głównym zagrożeniem pod względem urazów w pracy kuriera jest ta część jego obowiązków, którą wypełnia jako kierowca. Poruszanie się po zatłoczonych ulicach, także w godzinach szczytu, niesie ryzyko kolizji drogowej.
Urazy mogą zdarzyć się jednak wszędzie. Zarówno na schodach, jak i prostej powierzchni. Wystarczy, że kurier niesie ciężką paczkę, która zasłania mu drogę, na której leży przeszkoda.
Choroby zakaźne
Kurierzy mają kontakt średnio ze stu osobami dziennie. To znacznie podnosi ryzyko zarażenia się chorobami wywoływanymi przez różnego rodzaju wirusy. Dziś jednak to nie grypy kurierzy obawiają się najbardziej. Największym zagrożeniem jest obecnie wirus Sars-CoV-2, sprawca pandemii, która trwa na całym świecie od 2020 r.
Stres
Duża liczba paczek, szybkie tempo, odpowiedzialność za pobrane pieniądze i wymagania odbiorców przesyłek sprawiają, że kurierzy nie mają łatwej pracy. Zwłaszcza kontakt z ludźmi może być przyczyną wielu stresujących sytuacji. Pretensje i zachowania agresywne są wśród klientów na porządku dziennym.
Jak pracodawca może dbać o zdrowie kuriera?
W gestii pracodawcy leży zapewnienie środków bezpieczeństwa w pracy. W dobie pandemii koronawirusa kurierzy mają zapewnione środki do dezynfekcji i maseczki, a procedury w firmach uległy zmianie. Dziś nie jest już wymagane dostarczenie paczki do rąk odbiorcy ani jego podpis. Przesyłki często po prostu „lądują” pod drzwiami. Kurierzy utrzymują bezpieczny dystans, zmniejszając do minimum ryzyko przeziębień i chorób zakaźnych. Co jednak z resztą zagrożeń zdrowotnych?
O kręgosłup pracownik zadbać musi sam, choć pomocne mogą być instrukcje, jak podnosić ciężkie paczki i w jaki sposób wsiadać i wysiadać z auta bez szkody dla kręgosłupa.
Również dzięki szkoleniom można zmniejszyć stres, którego źródłem są nieprzyjemnie nastawieni odbiorcy paczek. Wiedza o tym, jak rozmawiać z niezadowolonym klientem z pewnością przyczyni się do większej odporności na trudne sytuacje.
Pracodawca może zadbać o zdrowie kuriera dzięki zapewnieniu mu dostępu do badań i konsultacji lekarskich. W Pracowniczych Programach Profilaktycznych SALTUS Ubezpieczenia (np.: Profilaktyka Następstw Urazów i Profilaktyka Nabytych Wad Postawy), specjaliści, których na swojej drodze zawodowej może potrzebować kurier — internista, ortopeda, neurolog, psycholog — dostępni są bez kolejki. To ważne, bo w diagnozie i wdrożeniu leczenia — tak jak w pracy kuriera — liczy się czas.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników