Co dać, żeby jak najwięcej zyskać? Najlepiej własną krew. Dawcy cieszą się lepszym zdrowiem, także dzięki towarzyszącym donacji krwi badaniom profilaktycznym.
Oddawanie krwi to wielka pomoc potrzebującym i jednocześnie korzyści dla dawcy, nie tylko zdrowotne. Dawca zyskuje wolny dzień w pracy i darmowe badania krwi. Nie wszyscy jednak chcą, a niektórzy — z uwagi na przeciwwskazania — nie mogą oddawać krwi. Wszystkim natomiast służą regularne badania. Nawet jeśli stale lub czasowo nie możesz oddawać krwi, badaj ją regularnie.
Spis treści:
- Oddawanie krwi — zasady
- Zalety oddawania krwi
- Przeciwwskazania oddawania krwi
- Jakie badania krwi dla dawcy?
- Gdzie na badania krwi?
Oddawanie krwi — zasady
Krew, którą oddajemy, trafia do najbardziej potrzebujących osób — po operacjach, przeszczepach, wypadkach, narażonych na dużą utratę zdrowia. Żeby jednak pomoc ratująca życie była możliwa, pobranie krwi musi być poprzedzone rzetelnym przygotowaniem. Dawca nie może być osoba przypadkową, krew oddawać może osoba, która:
- ma od 18 do 65 lat,
- waży przynajmniej 50 kg,
- nie przyjmuje na stałe żadnych leków.
Na 24 godziny przed donacją krwi nie można pić alkoholu.
W dzień oddania krwi dawca ma również obowiązek dostosować się do kilku zasad:
- być wyspanym i wypoczętym,
- unikać nadmiernego wysiłku fizycznego,
- zjeść lekkie śniadanie i wypić duże ilości płynów.
Natomiast po oddaniu krwi warto dostosować się do kolejnych zaleceń:
- zjeść czekoladę lub wypić sok,
- dużo odpoczywać, nie przemęczać się,
- „oszczędzać” rękę, z której była pobierana krew,
- jeść pełnowartościowe posiłki, ze szczególnym uwzględnieniem węglowodanów,
- unikać gwałtownych zmian pozycji.
Przestrzeganie powyższych zaleceń pozwoli oddać krew bezpiecznie, a potem szybko „wrócić” do zwykłego funkcjonowania.
Zalety oddawania krwi
Oprócz korzyści, takich jak słodycze, zwolnienie z pracy, bezpłatne badania i konsultacja lekarska, bycie dawcą krwi przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Osoby, które regularnie oddają krew:
- z reguły nie cierpią na nadciśnienie (oddawanie krwi zmniejsza ciśnienie tętnicze),
- rzadziej zapadają na choroby serca,
- mają mniejsze ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych (dzięki regularnym badaniom i lekarskiej ocenie ich wyników),
- rzadziej dotykają je nowotwory,
- nie grozi im zbyt wysoki poziom żelaza we krwi (oddawanie krwi zmniejsza ilość zawartego w niej żelaza).
Do tej listy można jeszcze dodać lepsze samopoczucie. Krwiodawstwo to działanie ratujące życie innym, a świadomość tego poprawia nastrój. Stan psychiczny człowieka wpływa natomiast bezpośrednio na fizyczną sferę jego zdrowia, dlatego kwestia samopoczucia jest równie istotna dla ogólnej kondycji człowieka.
Przeciwwskazania oddawania krwi
Każda grupa krwi jest ważna i potrzebna, jednak nie od każdej osoby krew będzie „bezpieczna” dla innych. Co więcej, część potencjalnych dawców może być zdyskwalifikowana tylko częściowo i na określony czas, a część na stałe.
Kto zatem nie może oddawać krwi? Czasowym przeciwwskazaniem jest:
- 24 godziny — leczenie stomatologiczne,
- 2 tygodnie — przebyta infekcja grypopochodna,
- 6 miesięcy — zabieg operacyjny, przetoczenie krwi, endoskopia, wykonanie tatuażu, piercingu lub akupunktury, poród,
- 12 miesięcy — przebyta i wyleczona rzeżączka,
- 24 miesiące — przebyta i wyleczona gruźlica, zapalenie szpiku.
Stałe przeciwwskazania do oddawania krwi to m.in.:
- przebyte choroby zakaźne — HIV, żółtaczka typu B i C, kiła,
- choroby — łuszczyca, cukrzyca, nowotwory złośliwe,
- używanie środków psychoaktywnych,
- ryzykowne zachowania seksualne,
- ciężkie choroby układu immunologicznego, krążenia, pokarmowego, oddechowego, nerwowego, moczowego.
To tylko najważniejsze zastrzeżenia w przypadku chęci oddania krwi, lista przeciwwskazań jest o wiele dłuższa. Nie trzeba jej jednak całej znać. Prościej udać się do najbliższego punktu krwiodawstwa, gdzie każdy potencjalny dawca ma do wypełnienia ankietę, a doświadczony personel medyczny przeprowadzi szczegółowy wywiad i wykona niezbędne badania krwi.
Jakie badania krwi dla dawcy?
Dokładne wykluczenie chorób i problemów zdrowotnych, które dyskwalifikują do bycia dawcą krwi, jest możliwe tylko przez badania. Każdy potencjalny dawca musi je przejść — i to za każdym razem, kiedy zgłasza się do punktu krwiodawstwa. Oczywiście badania nie odbywają się od razu, a dopiero po wypełnieniu ankiety o stanie zdrowia.
Badania dla dawcy obejmują:
- morfologię krwi,
- określenie grupy krwi,
- badania wirusologiczne — m.in. zapalenie wątroby typu B, AIDS, kiła.
Wyniki badań ocenia lekarz i jeśli ma jakiekolwiek wątpliwości co do wyników, może zlecić dalsze, bardziej szczegółowe analizy. Jednak badania krwi to nie wszystko — kandydat na dawcę zostaje poddany szczegółowemu wywiadowi medycznemu, włącznie z badaniem węzłów chłonnych, ciśnienia krwi i ogólną oceną zdrowia.
W przypadku regularnego oddawania krwi oznacza to, że od 4 (kobiety) do 6 (mężczyźni) razy w roku mamy przeprowadzane bezpłatne badania profilaktyczne wraz z omówieniem wyników. Dotyczy to jednak osób, które chcą i mogą być dawcami. Co zatem z osobami, które nie spełniają powyższych warunków?
Gdzie na badania krwi?
Jak widać na przykładzie dawców krwi, którzy regularnie przechodzą badania profilaktyczne, rzadziej zapadają na cięższe i cywilizacyjne choroby. A nawet jeśli się u nich pojawiają, to są wykrywane w początkowym stadium, co daje ogromną przewagę nad chorobą! Leczenie wdrożone na tym etapie daje dużo większe rokowanie niż w przypadku, kiedy schorzenie rozwija się wiele miesięcy lub lat
Żeby przekonać pracowników do badań profilaktycznych, warto im je zaproponować i wskazać korzyści. Organizowanie cyklicznego oddawania krwi w zakładzie pracy jest możliwe, jednak nie każdy będzie chciał lub mógł w tym uczestniczyć. Innym, skutecznym rozwiązaniem są grupowe ubezpieczenia zdrowotne. W SALTUS Ubezpieczenia ubezpieczenie obejmuje podstawową analizę krwi, a po konsultacji lekarskiej i kiedy istnieją ku temu wskazania — także badania wirusologiczne.
Rolą pracodawcy są także działania edukacyjne. Pracownicy nieraz pochodzą z różnych środowisk i nie zawsze mają dostateczną świadomość na temat profilaktyki zdrowia. Zaoferowanie im tej wiedzy jest inwestycją na lata, którą — jeśli zastosują ją w praktyce — z pewnością docenią, ciesząc się dobrym samopoczuciem i zdrowiem.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników