Umawianie wizyt w ramach polis grupowych jest łatwiejsze niż przez NFZ. Mniejsze jest też ryzyko bariery językowej – ubezpieczyciele oferują już teleporady po ukraińsku.

Spis treści:

Ilu obcokrajowców pracuje w Polsce?

Liczba cudzoziemców legalnie mieszkających i pracujących w Polsce wzrasta systematycznie z roku na rok. Według ostatnich danych ZUS na koniec 2021 r., zarejestrowanych w urzędzie było prawie 875 tys. obcokrajowców. To wzrost o 20,7% rok do roku. Teraz, w wyniku wojny w Ukrainie spowodowanej rosyjską inwazją, ich liczba drastycznie wzrośnie. Owszem, część z nich planuje powrót do domu wraz z końcem wojny lub dalszą podróż do innych państw, ale wiele osób zapewne zostanie na dłużej w Polsce i będzie szukało pracy w naszym kraju.

Ilu nowych pracowników z zagranicy pojawi się niedługo w Polsce?

Według ekspertów, polski rynek pracy w ciągu niecałego roku jest w stanie wchłonąć nawet 700 tys. pracowników z Ukrainy.

Zapotrzebowanie może być nawet większe. To pozytywne zjawisko, ponieważ od lat nasz rynek cierpi na niedobór pracowników. Co więcej, wzrost liczby Ukraińców mieszkających w Polsce sam z siebie wymusi utworzenie nowych miejsc pracy. Wzrośnie m.in. zapotrzebowanie na różne usługi i świadczenia socjalne, chociażby w obszarze edukacji. To wyzwanie, z którym instytucje i firmy będą musiały się zmierzyć, a jednym z ważniejszych elementów będzie zapewnienie sprawnego dostępu do najważniejszych świadczeń medycznych. Dlatego coraz więcej pracodawców interesuje się możliwością udostępnienia grupowych ubezpieczeń zdrowotnych zagranicznym pracownikom, co jest w pełni możliwe.

Jak minimalizować problemy zagranicznych pracowników?

Wiele codziennych problemów obcokrajowców w Polsce wynika nie tylko z bariery językowej, ale również dodatkowych procesów administracyjnych oraz formalności, z którymi muszą się mierzyć. Dotyczy to również leczenia. Mimo, że pracujący w Polsce cudzoziemcy, a także uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać z usług placówek posiadających kontrakty z NFZ, samo umówienie się na wizytę może wiązać się z koniecznością okazania dodatkowych dokumentów. Choć ten element w ostatnich dniach ograniczony jest do minimum, to nadal oznacza dodatkowy krok do wykonania. Ponadto nie możemy zapominać o barierze językowej. Często w placówkach NFZ konieczne jest porozumiewanie się wyłącznie w języku polskim.

Pracodawcy, odpowiadając na potrzeby swoich zagranicznych pracowników, coraz liczniej decydują się zatem na grupowe ubezpieczenia zdrowotne. Ułatwiają one korzystanie z usług placówek medycznych, dając dostęp do świadczeń prywatnych. W ten sposób zwiększają liczbę miejsc, w których obcokrajowcy mogą liczyć na pomoc. Co więcej, wielu ubezpieczycieli umożliwia kontakt z lekarzem w języku obcym, co skutecznie eliminuje problem bariery językowej. W tym obszarze prym wiodą teleporady.

Teleporady ważnym elementem pomocy dla obcokrajowców

Teleporady są już stałym elementem świadczeń medycznych. Dla obcokrajowców są one podwójnie korzystnym rozwiązaniem. Nie wymagają wizyty w placówce i można je przeprowadzić w języku obcym. Zazwyczaj angielskim, ale coraz częściej także i ukraińskim. Warto też zauważyć, że ubezpieczyciele często udostępniają również platformy internetowe czy aplikacje umożliwiające samodzielne zamawianie teleporad bez konieczności pośrednictwa konsultanta, dzięki czemu cały proces przebiega jeszcze sprawniej.

Pracownicy oczekują prywatnej opieki zdrowotnej

Według raportu „Benefity w oczach pracowników 2021” dodatkowym świadczeniem, z którego najczęściej korzystają pracownicy jest pakiet opieki medycznej. Odsetek zatrudnionych, mających dzięki pracodawcom dostęp do prywatnej opieki od lat jest najwyższy, a w ubiegłym roku wyniósł aż 70,7%. Teraz może jeszcze wzrosnąć.

Pracownicy wśród zalet tego rozwiązania wymieniają najczęściej możliwość szybkiego podjęcia leczenia, a w rezultacie powrotu do zdrowia, dostęp do szerokiego grona specjalistów oraz badań diagnostycznych i laboratoryjnych.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników