Choroby zakaźne, układu oddechowego, wyczerpanie nerwowe — agent nieruchomości narażony jest na wiele schorzeń i dolegliwości. Jak dobrać zakres ubezpieczenia zdrowotnego agenta?
Mówi się, że bycie agentem nieruchomości to nie tylko zajęcie zawodowe, ale wręcz styl życia. Praca na własny rachunek, w nienormowanych godzinach, także w weekendy i dostępność pod telefonem od rana do wieczora to duży wysiłek dla organizmu człowieka. Agent nieruchomości musi szczególnie dbać o swoje zdrowie, by sprawnie działać na rynku i odnosić sukcesy. Z jakimi ryzykami wiąże się praca w tej branży i jak chronić tę grupę zawodową?
Spis treści:
- Praca agenta nieruchomości – zagrożenia i potencjalne choroby
- Przepracowanie i presja czasu zmorą agenta
- Jak chronić zdrowie agenta nieruchomości?
Praca agenta nieruchomości – zagrożenia i potencjalne choroby
W środowisku pracy agentów nieruchomości można spotkać różne czynniki, które negatywnie wpływają na stan zdrowia, powodując choroby lub urazy. Można tu wyróżnić:
- częsty kontakt z ludźmi, co podnosi ryzyko występowania chorób zakaźnych,
- dużą częstotliwość odbywanych rozmów bezpośrednich i telefonicznych, przez co narażone na urazy są gardło i struny głosowe,
- odwiedzanie placów budowy i remontowanych mieszkań, co naraża agenta na kontakt ze szkodliwymi substancjami np. tynkami, rozpuszczalnikami i farbami i może skutkować chorobami układu oddechowego, alergicznymi lub uczuleniami,
- dużą ilość czasu spędzanego w podróży, głównie samochodem, co zwiększa ryzyko wystąpienia urazów kręgosłupa,
- środowisko pracy charakteryzujące się dużą konkurencją i koniecznością działania pod presją czasu, co może negatywnie odbić się na sprawności i formie psychicznej agenta.
Jeśli te czynniki oddziałują na pracownika dłuższy czas, mogą znacząco wpływać na pogorszenie się jego stanu zdrowia, a w konsekwencji doprowadzić nawet do wystąpienia dolegliwości zaliczanych do grupy chorób zawodowych.
Przepracowanie i presja czasu zmorą agenta nieruchomości
Zawód agenta nieruchomości to nie jest typowa praca na etat. Wymaga dużo większej dyspozycyjności czasowej i konieczności zaakceptowania nienormowanych godzin pracy w wymiarze o wiele dłuższym niż osiem godzin dziennie.
W dłuższej perspektywie czasu może to być bardzo niebezpieczne, ponieważ przewlekłe przepracowanie bardzo negatywnie wpływa na organizm człowieka. W pracy agenta nieruchomości nie da się jednak uniknąć pracy w nienormowanych godzinach. Wtedy — niestety — właściwym pytaniem o jego zdrowie jest nie „czy”, tylko „kiedy problemy zdrowotne dopadną przeciążonego obowiązkami agenta?”.
Na zdrowie przedstawiciela tej profesji niekorzystnie wpływają też nerwy i presja czasu, które są nieodłącznym elementem jego pracy. Pośrednik nieruchomości codziennie musi szukać kompromisów pomiędzy zbijającymi cenę kupcami a sprzedającymi, którzy chcą za swoje mieszkanie dostać jak najwięcej. Presji czasu często nie można uniknąć, należy jednak zrobić wszystko, aby ją minimalizować.
Jak chronić zdrowie agenta nieruchomości?
Kluczowe znaczenie dla skutecznej ochrony zdrowia agenta ma ciągły monitoring zagrożeń. Warto, by firmy zatrudniające pośredników nieruchomości, rozważyły wprowadzenie odpowiednich procedur, które zminimalizują wpływ szkodliwych czynników na organizmy pracowników. W ich zakres mogą wchodzić nie tylko sama identyfikacja zagrożenia i szkolenia dla zatrudnionych, ale przede wszystkim rozbudowana profilaktyka zdrowotna.
Dla osób, które na co dzień pracują wiele godzin w dużym stresie i pośpiechu, regularne badanie się i monitorowanie stanu własnego zdrowia jest szczególnie istotne. Dzięki temu mogą wykryć ewentualne choroby we wczesnym stadium i zwiększyć szanse na szybkie wyleczenie. Jak sprawnie prowadzić takie działania? Świetnym rozwiązaniem są Pracownicze Programy Profilaktyczne SALTUS Ubezpieczenia. Pracownicy, którzy z nich korzystają, mają świadczone usługi lekarzy o różnych specjalizacjach, a czas oczekiwania na wizyty jest dużo krótszy niż w przypadku publicznej służby zdrowia. W przypadku agentów nieruchomości szczególną uwagę należy poświęcić profilaktyce: wad postawy, kardiologicznej oraz zapewnić im dostęp do opieki psychologicznej.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników