Wstrząśnienie mózgu może być następstwem każdego urazu głowy. Jego objawy to m.in.: nagła utrata przytomności, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia czy drgawki. Wstrząśnienie mózgu wymaga konsultacji lekarskiej, ponieważ jest to stan zagrażający życiu. Jak rozpoznać wstrząśnienie mózgu?
Wstrząs mózgu to chwilowe zaburzenie funkcjonowania mózgu, bez zmian w jego strukturze. Zaliczane jest lekkich urazów mózgu, którego skutki mają charakter przemijający. To stosunkowo częste zjawisko może mieć jednak poważne konsekwencje. Jak rozpoznać wstrząs mózgu i jakie niesie za sobą zagrożenia?
Spis treści:
- Co to jest wstrząs mózgu?
- Co może spowodować wstrząs mózgu w pracy?
- Jak rozpoznać wstrząs mózgu?
- Wstrząśnienie mózgu w miejscu pracy – pierwsza pomoc
- Skutki wstrząsu mózgu
Co to jest wstrząs mózgu?
Wstrząśnienie mózgu (potocznie nazywane wstrząsem mózgu) to zaburzenie funkcji mózgu bez uwidocznienia zmian w badaniach obrazowych. Jest skutkiem zakłócenia czynności komórek nerwowych wywołanego uderzeniem w głowę. Nie powoduje trwałych uszkodzeń.
Czy wstrząs mózgu jest groźny? Odpowiedź zależy od wielu czynników, jednak najczęściej jego skutki utrzymują się kilka dni, znacznie rzadziej kilka tygodniu lub miesięcy. Każdy przypadek powinien zostać skonsultowany z lekarzem, leczenie ma charakter zachowawczy.
Co może spowodować wstrząs mózgu w pracy?
Do wstrząśnienia mózgu dochodzi najczęściej po mechanicznych urazach głowy, głównie w wyniku uderzenia o twardą powierzchnię lub przedmiot (np. podczas pracy na linii produkcyjnej) lub upadku z wysokości (pracownicy budowlani). Urazy głowy stanowiły w 2020 r. prawie 10 proc. wszystkich zgłoszonych wypadków w pracy. To prawie 6 200 poszkodowanych pracowników[i]. Wstrząśnienie mózgu może być też następstwem uprawiania sportu, np. boksu, hokeja, piłki nożnej czy narciarstwa.
W zależności od czynników powodujących zaburzenie oraz nasilenia objawów wyróżnić można trzy stopnie wstrząśnienia mózgu:
- Stopień I – brak utraty przytomności, a objawy wstrząsu mózgu ustępują po 15 minutach od wypadku
- Stopień II – brak utraty przytomności, objawy utrzymujące się dłużej niż 15 minut
- Stopień III – utrata przytomnośc
Jak rozpoznać wstrząs mózgu?
Najczęstsze oznaki wstrząśnienia mózgu obejmują:
- problemy z równowagą,
- bóle i zawroty głowy,
- chwilową utratę przytomności,
- nudności i wymioty,
- kłopoty z koncentracją i pamięcią,
- upośledzenie mowy,
- nadwrażliwość na światło i hałas,
- spowolnienie ruchów,
- zmęczenie.
Ponadto, wstrząśnienie mózgu może przejawiać się poprzez objawy ogólne. Pacjenci skarżą się, m.in. na zaburzenia oddechu, zaburzenia pracy mięśnia sercowego. Osoby doznające wstrząsu mózgu są często otępiałe, mają obojętny wyraz twarzy, przez długi czas wpatrują się w jeden punkt. Nierzadko pojawia się również rozdrażnienie i dezorientacja, opóźnione reakcje widoczne w ogólnym zachowaniu oraz w mowie.
Wstrząśnienie mózgu w miejscu pracy – pierwsza pomoc
Jednym z najczęściej występujących następstw urazów głowy jest właśnie wstrząśnienie mózgu. Przyczyny tego zjawiska mogą być bardzo różne. Przedstawiciele niektórych zawodów praktycznie codziennie znajdują się w sytuacjach, które narażają ich na mniej lub bardziej poważne wypadki, w tym również te, których skutkiem może być wstrząs mózgu. Co robić, gdy rozpoznamy to zaburzenie u siebie lub u któregoś ze współpracowników?
Pierwszą pomoc należy zacząć od oceny, czy poszkodowany jest przytomny i sprawdzenia czynności życiowych (tętno, oddech). Najlepiej, by osoba po wypadku pozostawała bez ruchu, szczególnie by nie poruszała głową.
Po upewnieniu się, że poszkodowany oddycha, a czynności życiowe pozostają niezagrożone, należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowania i poczekać na jej przyjazd. Powstrzymanie się od dodatkowych działań jest kluczowe, ponieważ samodzielne próby pomocy mogą prowadzić do uszkodzenia kręgosłupa, a w konsekwencji nawet do paraliżu.
Zdarza się, że poszkodowany pozostając w szoku pourazowym zapewnia, że nic mu nie dolega i jest w stanie wrócić do zajęć. Objawy wstrząsu mogą pojawić się jednak nawet po kilku godzinach od urazu, dlatego tak ważne jest spokojne oczekiwanie na przyjazd lekarzy.
Skutki wstrząsu mózgu
Mimo tego, że objawy wstrząśnienia zazwyczaj mijają samoistnie, to zarówno bóle, jak i zawroty głowy mogą towarzyszyć poszkodowanym dłużej. Różnego rodzaju powikłania po wstrząsie mózgu mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy.
Czym grozi wstrząśnienie mózgu? Następstwem mogą być wspomniane zawroty i bóle głowy, ale też trudności w koncentracji uwagi. Inne konsekwencje wstrząśnienia mózgu, które występują po silniejszych urazach to wylew lub porażenie, które mogą powodować bardzo uporczywe bóle głowy.
Następstwa wstrząsu mózgu dzieli się zasadniczo na dwie kategorie:
- Krótkofalowe: uporczywy ból głowy trwający od 1-2 tygodni do kilku miesięcy, zawroty głowy, mdłości, wymioty. Dolegliwości ustępują zazwyczaj samoistnie.
- Długofalowe: długotrwała utrata pamięci, zaburzenia psychiczne i inne problemy neurologiczne.
Wszystkie powikłania po wstrząśnieniu mózgu należy konsultować ze specjalistą. Każdy wstrząs potęguje ryzyko doznania w przyszłości kolejnych wstrząsów, dlatego pacjentom po urazach odradza się uprawianie sportów kontaktowych i zaleca unikanie potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Pracownicy objęci ochroną w ramach Pracowniczych Programów Profilaktycznych SALTUS Ubezpieczenia mogą skorzystać z leczenia u lekarzy specjalistów w prywatnych placówkach, które oferują nie tylko najlepszą opiekę, ale również szybkie terminy wizyt.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników
[i] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/wypadki-przy-pracy-w-2020-roku-dane-wstepne,3,42.html