Mimo że obecnie dominuje temat szczepień przeciwko COVID-19, to nie należy zapominać, że wciąż istnieją inne choroby wirusowe i bakteryjne, charakteryzujące się ciężkim przebiegiem. Jakie szczepienia wybrać dla pracowników?
Obowiązkowe szczepienia pracownicze – czy istnieją?
Obowiązkowe szczepienia realizowane są w Polsce do 19. roku życia. Dlatego dorośli Polacy nie muszą się szczepić, co nie oznacza, że nie powinni – szczepienia dla dorosłych są bowiem nie mniej istotne, niż te u dzieci. Poza tym brak obowiązkowych szczepień pracowników nie oznacza, że nie warto prowadzić szczepień ochronnych pracowników. Do grupy tych, które powinni się rozważyć, należą szczepienia przeciwko krztuścowi, grypie i pneumokokom.
Krztusiec – ważne szczepienie dla pracowników
Krztusiec, zwany też kokluszem, to ostra zakaźna choroba układu oddechowego, w ponad połowie przypadków dotycząca osób powyżej 15 roku życia. Prawie 30 proc. z kilku tysięcy przypadków tej choroby, do których dochodzi corocznie w Polsce, kończy się hospitalizacją. Dodatkowo u dorosłych krztusiec często objawia się nietypowo i bywa trudny do zdiagnozowania. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a bakteria zaczyna produkować toksynę krztuścową. Do gorączki, kaszlu i bólu gardła dochodzą napady uciążliwego kaszlu z głośnym wdechem. Osoby dorosłe muszą liczyć się z wieloma powikłaniami, do których zaliczamy m.in. zapalenie płuc, a nawet urazy żeber. Najlepszą metodą profilaktyki są szczepienia ochronne w postaci skumulowanej (DTP), chroniącej tez przeciw błonicy i tężcowi. U dorosłych powinna ona być powtarzana co 10 lat.
Szczepienia przeciw grypie
Szczepienia przeciw grypie dla pracowników to jedyne szczepienia dla dorosłych, cieszące się dość powszechną popularnością. Grypa należy do ostrych, zakaźnych chorób przenoszonych drogą kropelkową. Do zakażeń najczęściej dochodzi w okresie między styczniem i marcem. U dorosłych grypa może stanowić zagrożenie – do jej powikłań należą m.in. zapalenie mięśnia sercowego, osierdzia, płuc i oskrzeli. Szczepionki na grypę, zawierające nieaktywowane cząstki wirusa grypy bądź jego białka powierzchniowe, warto powtarzać co roku roku. Zmniejszą ryzyko zachorowania o nawet 70 proc. i chronią przed wspomnianymi powikłaniami.
Pneumokoki – groźne dla starszych pracowników
Zakażenie pneumokokami przeważnie kojarzy się z chorobą dzieci, jednak bardzo narażone na tę infekcję bakteryjną są także seniorzy powyżej 65. roku życia, u których pneumokoki mogą wywołać szereg ciężkich infekcji (m.in. zapalenie płuc, zatok oraz ucha środkowego). W ostrych przypadkach może dojść nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i rozwoju sepsy. Dlatego szczepionka jest rekomendowana szczególnie dla pracowników z przewlekłymi chorobami układu krążenia, oddechowego i odpornościowego.
Jak zorganizować szczepienie?
Szczepienia ochronne pracowników to ważny element dbania o ich zdrowie – należy go traktować na równi ze zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną. Dlatego powinny stanowić element profilaktyki pracowniczej, tym bardziej, że są one organizowane w ramach prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, jakie pracodawcy mogą wykupić dla swoich pracowników. Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników to nie tylko benefit pozapłacowy, ale też ważny atut w walce o utrzymanie zdrowia w dobrym stanie.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników