Bolące stawy kolanowe to bardzo uciążliwa dolegliwość, przeszkadzająca w wykonywaniu wielu zawodów. Jakie są przyczyny częstego bólu stawów i dysfunkcji kolan? I jak można pomóc pracownikowi odzyskać sprawność?

Dlaczego bolą stawy kolanowe

Staw kolanowy to – obok stawu łokciowego – najważniejszy i największy, bardzo skomplikowany staw ludzkiego organizmu. Kolana pracują zawsze, gdy się poruszamy. Ich dysfunkcja może być spowodowana różnymi dynamicznymi aktywnościami (np. dźwiganiem, bieganiem), a bolące kolana dokuczają nam zarówno podczas uprawiania sportu, jak i pracy zawodowej.

Ból kolana przy obciążeniu to najczęstszy objaw urazów tego stawu. Bolące kolana po treningu czy po wysiłku w pracy mogą jednak być też spowodowane nie tylko przeciążeniem – ból może też występować jako efekt stanu zapalnego wywołanego przez choroby autoimmunoagresyjne (np. reumatoidalne zapalenie stawów) albo przewlekłe schorzenia (np. choroba zwyrodnieniowa stawów).

Ból kolan wiąże się ograniczeniem ruchomości stawów (przy zwichnięciach, skręceniach) oraz obrzękiem kolan, który często powstaje po intensywnym wysiłku fizycznym. Urazy takie dotyczą zazwyczaj sportowców bądź osób wykonujących zawody wymagające dużej aktywności fizycznej i najczęściej są skutkiem długotrwałych przeciążeń.

Stany zapalne stawów kolanowych, będące następstwem powtarzających się mikrourazów są problemem wielu pracowników (np. firm dostawczych, kurierów, magazynierów), ale też pracowników biurowych czy personelu sprzątającego. Na stany zapalne kolan bardziej narażeni są też pracownicy z nadwagą – ich stawy na co dzień muszą dźwigać większe obciążenie.

Odczuwalne kłucie w kolanie czy słyszalne chrobotanie w kolanie mogą jednak być zwiastunem poważniejszych przypadłości tego stawu, takich jak uszkodzenie łękotki czy uszkodzenie  więzadeł kolanowych – a to już schorzenia wymagające nawet zabiegów operacyjnych.

Co robić, gdy boli kolano

Urazy kolana mogą dotyczyć różnych części stawu kolanowego. W zależności od rodzaju oraz siły urazu może wystąpić ból, obrzęk lub ograniczenie ruchomości stawu. Charakterystyczne objawy w postaci niestabilności kolana daje z kolei naderwanie więzadeł.

Zaczynamy od próby ustalenia w jakiej sytuacji kolano boli lub ból się nasila. Bolące kolano przy siedzeniu, bez ruchu, może oznaczać zapalenie stawu rzepkowo-udowego (tzw. kolano kinomana). To poważne schorzenie, które nieleczone może doprowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Objawy pojawiają się najczęściej podczas dłuższego siedzenia ze zgiętymi kolanami. Chore stawy kolanowe wymagają zaprzestania wszelkiej aktywności fizycznej i zdiagnozowania dolegliwości, do czego często konieczne może być wykonanie badań obrazowych.

Jak dbać o kolana

Zwyrodnienia stawów to problem coraz większej liczby ludzi, a odpowiada za to postęp medycyny, wydłużający średni czas życia. Dlatego rośnie rola profilaktyki stawów. Z dużą wstrzemięźliwością należy podchodzić do różnych suplementacji, istnieją jednak badania podkreślające pozytywne znaczenie działania kolagenu na stawy kolanowe. Organizm samodzielnie wytwarza kolagen, jednak wraz z wiekiem zdolność ta stopniowo maleje. Wyróżniamy kilka jego typów. W chrząstce stawowej ulokowany jest typ II. Badania pokazują, że systematyczne obciążanie stawów z zachowaniem przerw stymuluje produkcję kolagenu typu II, natomiast ciągłe obciążanie tkanek z natężeniem przekraczającym normy fizjologiczne przynosi odwrotny efekt, co na stawy kolanowe ma destrukcyjne działanie, blokujące możliwość regeneracji kolan.

Czym wzmocnić stawy kolanowe? Dieta na stawy kolanowe, oparta na dużej podaży naturalnego kolagenu (zawarty jest m.in. w galaretkach) to za mało. W skład domowych sposobów na ból stawów kolanowych powinny wchodzić ćwiczenia. Wiele z nich można wykonać samemu, np. wymachy nóg w klęku podpartym.

Na bolące stawy kolanowe może też pomóc właściwie dobrana rehabilitacja, pozwalająca wzmocnić okalające staw mięśnie i ścięgna. Jej dobór zależy w największej mierze od rodzaju problemu z kolanem, jaki lekarz-ortopeda zdiagnozuje po przeprowadzeniu badań. Fizjoterapia kolana uzupełniana jest o zabiegi na kolano, jakie przeznaczone są do leczenia stawu kolanowego.

Leczenie stawów kolanowych

Wszelkie problemy z kolanem, trwające dłużej niż kilka dni, wymagają wizyty u ortopedy. Nawet „zwyczajne” zapalenie może spowodować groźne powikłania. Lekarz zleci farmakoterapię, rehabilitację lub fizykoterapię, aby zapobiec nawrotom stanów zapalnych. Ból kolan w stanach zapalnych można leczyć, przyjmując niesteroidowe leki przeciwzapalne i oszczędzając chory staw. Zdrowe kolana wymagają odpowiedniego zadbania o nie, a z tym wiąże się przede wszystkim właściwa profilaktyka.

Czy grupowe ubezpieczenia zdrowotne mogą pomóc w rehabilitacji?

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne, wykupione przez pracodawców, mogą znacząco pomóc w leczeniu wszelkich dolegliwości związanych ze stawem kolanowym pracownika. Pakiet badań obrazowych, możliwość szybkiego umówienia konsultacji ze specjalistą-ortopedą czy zastosowania odpowiedniej rehabilitacji to zestaw, który w wielu wypadkach może pozwolić na skuteczną eliminację dolegliwości związanych z kolanami. W dodatku ich realizacja jest znacznie łatwiej i szybciej osiągalna niż za pośrednictwem NFZ.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników