Kiedy rok temu zaskoczył nas nowy wirus, w Polsce i na świecie od razu było jasne, że największe zagrożenie stwarza on dla osób starszych. W grupie podwyższonego ryzyka zarażeniem koronawirusem COVID-19 znajdują się już ludzie po 60. roku życia, w tym pracownicy w okresie przedemerytalnym. Z czego to wynika i jak można ograniczyć zagrożenie?
Dlaczego niebezpieczny wirus SARS-CoV-2 jest groźniejszy dla seniorów? To pytanie zadawali sobie lekarze od początku pandemii. Choroby wirusowe takie jak grypa (i inne z objawami grypopodobnymi) czy nawet „zwykłe” wirusowe zapalenie płuc u osób starszych zawsze były dla seniorów bardziej niebezpieczne niż dla osób młodszych, jednak w wypadku koronawirusa poziom śmiertelności wśród osób w podeszłym wieku jest zastanawiająco wysoki. Co sprawia, że SARS-CoV-2 tak bardzo wyróżnia się pod tym względem w stosunku do innych chorób osób starszych?
Stan zdrowia osób starszych
Po 60. roku życia zdrowie osób starszych zaczyna szwankować, ponieważ osłabieniu ulega układ immunologiczny. To z kolei prowadzi do zwiększonej liczby chorób przewlekłych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymienia te spośród nich, które sprzyjają multiplikowaniu się wirusa. Lista obejmuje m.in. cukrzycę, choroby płuc (w tym astmę), chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie, choroby nowotworowe.
Zaawansowany wiek osłabia reakcję odpornościową organizmu. To powoduje, że tzw. odpowiedź immunologiczna u osób starszych jest słabsza niż u młodszych. Obniża się wówczas m.in. zdolność do autoregulacji temperatury ciała. Dodatkowo współistniejące choroby przewlekłe mogą maskować oznaki infekcji. Przykładowo, przebyty udar potrafi zmienić odruch kaszlu, a wspomniana obniżona zdolność do autoregulacji temperatury spowodować, że senior zakażony koronawirusem nie będzie miał gorączki, co może uśpić czujność.
Dlatego należy obserwować wszelkie niepokojące objawy. Jeśli starszy pracownik w firmie wygląda lub zachowuje się w pracy nietypowo (np. traci orientację przestrzenną czy ma zawroty głowy), powinniśmy obecnie zakładać, że mogą to być objawy koronawirusa. Z drugiej strony należy mieć na względzie, że wiele objawów COVID-19 u osób starszych jest tożsamych z objawami u młodszych zakażonych – kaszel, duszność, temperatura, bóle mięśni czy ból gardła.
Jak się chronić przed koronawirusem?
Promocja zdrowia osób starszych zakładać powinna szeroką akcję informacyjną na temat właściwego postępowania samych seniorów oraz postępowania wobec nich. Wsparcie dla osób starszych wymaga wielkokierunkowych działań, do których przede wszystkim należy odpowiednia dbałość o izolowanie przedstawicieli tej grupy wiekowej. W zakładach pracy powinno się w miarę możliwości starać wydzielić strefy przeznaczone tylko dla starszych pracowników, zmierzające do jak największego ograniczenia ich kontaktu z młodszymi (np. osobne wejścia, kuchnia, toaleta). Dbanie o zdrowie osób starszych to również profilaktyczna pomoc seniorom, uwzględniająca osoby z ich najbliższego środowiska (nie tylko rodzinę, ale też sąsiadów mogących np. zrobić szybkie zakupy). Ochrona zdrowia osób starszych wymaga tez zmiany pewnych nawyków – przykładowo, seniorzy preferują osobisty kontakt z lekarzem, ale gdy sytuacja na to pozwala, powinniśmy nakłaniać ich do skorzystania z bogatej dziś oferty telekonsultacji lekarskich. Ważne jest, by seniorzy nie czuli się samotni – to może mieć znaczący wpływ na stan ich zdrowia psychicznego.
Jak pracodawcy mogą wspierać starszych pracowników?
Dobra profilaktyka zdrowia osób starszych to rzecz nie do przecenienia – dotyczy to również pracowników w okresie przedemerytalnym. Wsparciem dla nich w kontekście badań profilaktycznych pomagających wykryć zagrożenie chorobami przewlekłymi mogą być pracodawcy. Dysponują oni możliwością zapewnienia swoim pracownikom grupowego ubezpieczenia zdrowotnego, w ramach którego można korzystać m.in. z opieki lekarzy specjalistów i wykonywać wiele istotnych badań specjalistycznych i profilaktycznych. Ubezpieczenie umożliwia umówienie wizyt w zdecydowanie krótszym czasie niż poprzez NFZ. Dobre ubezpieczenie prywatne, jak np. oferowane przez SALTUS Ubezpieczenia, oferuje również pakiety badań na obecność koronawirusa.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników