Cieśń nadgarstka to poważne schorzenie, utrudniające, a czasami uniemożliwiające pracę zawodową. Przypadłość ta dotyka nawet do 6% Polaków.

Spis treści

Na czym polega cieśń nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (występuje również pod nazwą „zespół tunelu nadgarstka”) to schorzenie spowodowane powtarzającym się uciskiem na nerw pośrodkowy. Nerw ten biegnie od przedramienia do dłoni, a ucisk lub regularne podrażnienie nastepuje w tunelu nadgarstkowym.

Zespół cieśni nadgarstka ma charakterystyczne objawy. Jest to na przykład mrowienie często odczuwane w kciuku, palcu wskazującym, środkowym oraz części palca serdecznego. Ból może nasilać się w nocy.

W związku z cieśnią następuje osłabienie całej dłoni, a zmniejszona siła chwytu powoduje poważne trudności w trzymaniu przedmiotów czy wykonywaniu czynności ręką, w której pojawiła się cieśń.

Przyczyny schorzenia

Cieśń nadgarstka to w dużej mierze choroba zawodowa. Powodują ją powtarzalne ruchy ręką i nadgarstkiem. Jednocześnie trzeba jasno powiedzieć, ta powtarzalność ruchów może dotyczyć czynności bardzo różnorodnych. Może to być praca na komputerze, gra na instrumentach muzycznych, ale też aktywności związane z obsługą maszyn. Dlatego cieśń nadgarstka jako choroba zawodowa może dotyczyć zarówno informatyka, jak też np. budowlańca czy górnika.

Zespół cieśni nadgarstka może pojawić się w każdym wieku, jednak częściej występuje u dorosłych, większość osób boryka się z tą przypadłością po 50. roku życia.

Zapobieganie cieśni nadgarstka – profilaktyka

Najważniejszym czynnikiem, który może pomóc zapobiegać cieśni nadgarstka jest zmiana nawyków związanych z pracą lub innymi aktywnościami. Zmiana ułożenia rąk na klawiaturze, inny sposób obsługi maszyn przez pracownika itp. Nie da się jednak ukryć, ze zmiany takie nie zawsze będą łatwe, a czasami wręcz niemożliwe. W takich przypadkach można skorzystać z usług fizjoterapeuty. Dobre efekty w minimalizowaniu skutków cieśni mogą przynosić masaże lub stosowanie innych zabiegów rehabilitacyjnych. Dobre rezultaty przynosi np. terapia różnymi temperaturami (ciepło/zimno) i inne zabiegi podnoszące elastyczność mięśni, skóry.

W ramach zapobiegania schorzeniu można stosować np. ortezy lub elastyczne szyny powodujące zmianę układu dłoni na klawiaturze lub maszynie.

Cieśń nadgarstka – leczenie

Jeśli zmiana przyzwyczajeń i inne zabiegi nie pomogą, konieczne może się okazać np. noszenie szyn nadgarstkowych, stosowanie dobranych przez lekarza leków przeciwzapalnych, a w cięższych przypadkach, może być konieczna interwencja chirurgiczna.

Choroba zawodowa cieśń nadgarstka

Przyczyną cieśni bardzo często bywają czynności zawodowe wykonywane przez pracowników przez wiele lat. To ich powtarzalność powoduje wzrost nacisku na nerw. W tym kontekście cieśń nadgarstka może być uznana za chorobę zawodową.

Dotyczy to np. dentystów. Dentysta wykonuje wiele powtarzalnych ruchów rękami, które mogą obciążać nadgarstki. Wiąże się to z precyzyjnymi ruchami narzędziami, długotrwałym trzymaniem tych narzędzi, długotrwałym napięciem mięśni dłoni i nadgarstków.

Jeśli zostanie udowodnione, że objawy choroby są związane z wykonywaną pracą, zespół cieśni nadgarstka może zostać uznany za chorobę zawodową w tej profesji. W wielu przypadkach może to być kwalifikowane do odszkodowania lub świadczeń związanych z chorobą zawodową.

W tym kontekście szczególnie ważne jest, by pracodawca zadbał o wysokiej jakości grupowe ubezpieczenie zdrowotne. Odpowiedni dobór usług w jego zakresie np. fizjoterapii, może zminimalizować skutki cieśni nadgarstka, już na wczesnym etapie występowania schorzenia.

Różnorodność przyczyn choroby sprawia, że szybka wizyta u ortopedy powinna być jednym z pierwszych kroków. Warto zatem, aby w zakresie ubezpieczenia zadbać o możliwość konsultacji z lekarzem tej specjalizacji. Może to zapobiec rozwojowi choroby, przyspieszyć wdrożenie leczenia, a tym samym uniknąć dolegliwości pracownika i uniknąć kłopotów organizacyjnych związanych z absencją specjalistów.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników