Nietrzymanie moczu (inkontynencja) to schorzenie polegające na niekontrolowanym wycieku moczu. To przypadłość, która ma także wpływ na samopoczucie psychiczne chorego.
Spis treści:
- Wiele przyczyn przypadłości
- Dodatkowe objawy nietrzymania moczu
- Przyczyny fizjologiczne nietrzymania moczu
- Profilaktyka nietrzymania moczu
- Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu
- Nietrzymanie moczu metody leczenia
Wiele przyczyn przypadłości
To co charakterystyczne w tym schorzeniu, to ogromna różnorodność przyczyn niekontrolowanego wycieku moczu. Może on bowiem być skutkiem bardzo różnych dolegliwości czy sytuacji.
Jednym z częstych przypadków jest tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Są to mimowolne wycieki moczu związane z wysiłkiem fizycznym (jak np. podnoszenie ciężarów), kaszlem czy kichaniem. Incydent może też wynikać z intensywnego śmiechu. Tak różnorodne powody dolegliwości powodują, że osoba narażona na nie, nie czuje się pewnie w pracy lub w towarzystwie, odczuwa zwiększony stres.
Innym przypadkiem jest tzw. nietrzymanie naglące, czyli silna potrzeba oddania moczu, której nie można powstrzymać.
U części pacjentów występuje nietrzymanie moczu o mieszanych przyczynach. Jeszcze u innych – głównym problemem jest nietrzymanie moczu w czasie snu.
Dodatkowe objawy nietrzymania moczu
Wycieki nie są jedynym objawem nietrzymania moczu. Znanych jest bowiem wiele odczuć towarzyszących temu zjawisku. Może to być np. uczucie, że pęcherz nie jest całkowicie opróżniony. Inna sytuacja, to słaby strumień moczu (świadomie oddawanego) lub trudności w jego oddawaniu. Dodatkowe objawy to np. częstomocz albo uczucie bólu, czasem niewielkiego, podczas oddawania moczu. Często są to pierwsze objawy nietrzymania moczu.
Przyczyny fizjologiczne nietrzymania moczu
Jak wspomnieliśmy, przyczyn nietrzymania moczu jest bardzo wiele. Tak samo różnorodne są schorzenia, które mogą skutkować wyciekami moczu. Jakie zdarzają się najczęściej?
Jedno to osłabienie mięśni dna miednicy, może być spowodowane ciążą, porodem, menopauzą lub starzeniem się. Inne źródło kłopotów, to urazy okolic miednicy, które mogą mieć wpływ na działanie pęcherza. Inny fizjologiczny powód to przewlekłe obciążenie pęcherza. Spowodowane one mogą być np. przewlekłym kaszlem, zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym, ale też np. otyłością.
W przypadku nietrzymania moczu naglącego przyczyny mogą być natury neurologicznej lub wynikać z infekcji dróg moczowych.
Nadreaktywność pęcherza: Może być spowodowana zaburzeniami neurologicznymi (np. stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona) lub infekcjami układu moczowego. Takie infekcje, mogą podrażniać pęcherz i prowadzić do okresowego nietrzymania moczu.
Natomiast blokada pęcherza i uczucie jego przepełnienia ma jeszcze inne źródła. Może być spowodowana powiększoną prostatą, kamieniami nerkowymi lub guzami.
Na nieefektywne działanie pęcherza wpływ może mieć także przewlekła, nieleczona cukrzyca.
Na tym jednak nie koniec. Zdarzenia takie jak udar, urazy rdzenia kręgowego, demencja, mogą zaburzać sygnalizację między mózgiem a pęcherzem.
Czasami użycie leków moczopędnych także może zdestabilizować pracę pęcherza. Z zachowań społecznych – nadużywanie alkoholu lub kofeiny mogą podrażniać pęcherz i zwiększać produkcję moczu.
Każdy przypadek nietrzymania moczu jest inny, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i dobrania odpowiedniego leczenia.
Profilaktyka nietrzymania moczu
Najważniejsze, aby ze względu na różnorodność przyczyn przypadłości wszelkie objawy, nawet pozornie drobne, konsultować z lekarzem. Pozwoli to na szybkie wyeliminowanie skutków schorzenia.
Można jednak podejmować niektóre działania samodzielnie. Takim przykładem może być ćwiczenia mięśni dna miednicy (ćwiczenia Kegla). Regularne wzmacnianie tych mięśni może poprawić ich siłę i kontrolę oddawania moczu. Inne pożądane działanie to kontrola masy ciała. Nadwaga i otyłość powodują większy nacisk na pęcherz i otaczające mięśnie, co może prowadzić do nietrzymania moczu. Zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała.
Ważne bywa też ograniczenie spożycia kofeiny, alkoholu oraz pikantnych i kwaśnych pokarmów, które mogą podrażniać pęcherz. Inne pożądane działanie profilaktyki nietrzymania moczu, to zapobieganie zaparciom i naciskowi na pęcherz. Tu ważnym elementem jest zdrowa dieta, bogata w błonnik.
Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu
Ale profilaktyka obejmuje też nasze świadome działania – rozłożone w czasie picie odpowiedniej ilości płynów i unikanie nadmiernego spożycia ich w krótkim czasie może pomóc w utrzymaniu kontroli nad pęcherzem.
Zapobieganie infekcjom dróg moczowych, utrzymywanie higieny osobistej, regularne opróżnianie pęcherza mogą pomóc w zapobieganiu infekcjom. To pozwala radzić sobie z nietrzymaniem moczu i zapobiegać infekcjom.
Nietrzymanie moczu metody leczenia
W zależności od przyczyn nietrzymania moczu lekarz dobierze odpowiednie leczenie. W takim przypadku mogą być stosowane np. leki antymuskarynowe. Leki te redukują parcie na pęcherz oraz zwiększają jego objętość. Z kolei leki przeciwko infekcjom układu moczowego pomogą chorym, u których nietrzymanie moczu ma charakter reakcji na taką właśnie infekcję.
W przypadku, gdy dolegliwości pęcherza wynikają z pojawienia się np. guza, konieczne może być leczenie operacyjne.
Z powodu ogromnej różnorodności powodów schorzenia i jego objawów pożądana jest kompleksowa opieka medyczna nad pracownikami, w celu szybkiego wykrycia choroby i sprawnej reakcji na nią. Odpowiedni pakiet usług medyczno-ubezpieczeniowych, może być najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Osoba dotknięta nietrzymaniem moczu narażona jest na pracę w stresie, może nie chcieć utrzymywać kontaktów z innymi pracownikami, co będzie miało przełożenie na jej funkcjonowanie w zespole. W tej sytuacji pożądane jest posiadanie przez pracodawcę narzędzi pozwalających na sprawną pomoc pracownikowi, w postaci odpowiedniej jakości grupowych ubezpieczeń zdrowotnych.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników