Piasek pod powiekami, mroczki i podwójne widzenie to skutki intensywnej pracy przed monitorem. Jak im zapobiec?
Stałe patrzenie w ekran monitora szkodzi oczom — powoduje ich osłabienie, a nawet wady wzroku. Wystarczą 3-4 godziny dziennie pracy przed komputerem, żeby odczuć jej negatywne skutki: pieczenie i suchość oczu, ból głowy. Praca przed komputerem może być jednak ergonomiczna, także dla narządu wzroku. Podpowiadamy, jak dbać o oczy przed komputerem i jakie badania wykonać, żeby chronić wzrok.
Spis treści:
Jak monitor wpływa na oczy?
Który z pracowników biurowych choć jeden raz nie skarżył się na czerwone oczy od komputera albo bolące oczy? Od komputera pochodzi kilka charakterystycznych objawów przemęczenia oczu.
Zmęczone oczy od komputera powstają m.in. na skutek promieniowania, jakie wytwarza monitor (niebieskie, ultrafioletowe, elektrostatyczne). Do tego, monitor może się nagrzewać. Jeśli prawidłowa odległość monitora od oczu nie jest zachowana, to w połączeniu z mniejszą częstotliwością mrugania, może to powodować wysuszanie gałek ocznych.
Również sam charakter pracy przed ekranem wpływa na kondycję oczu. Ciągłe skupianie wzroku na niewielkiej powierzchni i rzadkie przerwy w pracy powodują nie tylko bóle głowy od komputera, prowadzą również do wad wzroku.
Choroby oczu od komputera
Wielogodzinna, systematyczna praca przed monitorem objawia się następującymi zaburzeniami:
- zespołem suchego oka — objawia się wysuszeniem śluzówki,
- syndromem widzenia komputerowego — to zespół dolegliwości takich jak: zaczerwienienie oczu, łzawienie, pieczenie, bóle głowy, karku i szyi, a nawet bóle brzucha i nudności.
Jeśli podczas pracy przy komputerze pojawią się takie objawy jak:
- uczucie piasku pod powiekami,
- suchość gałki ocznej,
- ból głowy, szyi i barków,
- gorsza ostrość widzenia,
- dwojenie obrazu,
to warto udać się do okulisty. W ramach grupowych ubezpieczeń zdrowotnych — np. Pracowniczego Programu Profilaktycznego – Profilaktyka Nabytych Wad Wzroku SALTUS Ubezpieczenia, okulista wykona niezbędne badania wzroku:
- dna oka,
- ostrości i pola widzenia,
- wydzielania łez,
- pomiar ciśnienia śródgałkowego,
- gonioskopię.
W przypadku wykrycia wady wzroku specjalista dobierze szkła korekcyjne.
Jak chronić oczy przed komputerem?
Choć dla osób, które pracują przed monitorem ochrona oczu przed komputerem to podstawa dbania o wzrok, niestety nie jest powszechna. Zbyt często zaczyna się dopiero, gdy pogorszenie wzroku od komputera już wystąpiło. Wtedy pomóc mogą jedynie okulary lub soczewki korekcyjne. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na pierwsze sygnały zmęczenia oczu!
Jak chronić oczy pracując przy komputerze? Oto garść porad:
- Zachowaj bezpieczną odległość od ekranu monitora: 40-75 cm.
- Monitor ustaw tak, żeby jego środkowa część była nieco poniżej linii wzroku.
- Jeśli to możliwe, ustaw komputer w sposób, który zapobiegnie odbijaniu się w nim światła słonecznego i sztucznego oświetlenia z miejsca pracy.
- Zadbaj o nawilżenie: pamiętaj o mruganiu, odpowiednim poziomie wilgoci powietrza w pomieszczeniu, a nawet stosuj krople do oczu.
- Wietrz pomieszczenie, w którym pracujesz i postaraj się, żeby było wolne od kurzu i dymu tytoniowego.
- Jeśli nosisz okulary korekcyjne, pamiętaj, żeby soczewki były pokryte powłoką antyrefleksyjną z warstwą filtrującą światło niebiesko-fioletowe.
- Monitor komputera zabezpiecz specjalnym filtrem przeciw szkodliwemu promieniowaniu.
- Przy pisaniu używaj czcionki bezszeryfowej — nie męczy wzroku tak, jak szeryfowa. Zadbaj też o jej odpowiednią wielkość.
- Rób częste przerwy. Popatrz w tym czasie przez okno, na coś położonego znacznie dalej i najlepiej w kolorze zielonym.
Jeśli wprowadzone w życie zasady korzystania z komputera w sposób bezpieczny dla oczu nie pomogą w zmniejszeniu dolegliwości, kolejnym krokiem jest wizyta u specjalisty.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników