Masz uczucie ciężkich nóg? To mogą być żylaki. Lepiej im zapobiegać, bo nieleczone prowadzą do poważnych chorób.
Niebieskie żyłki widoczne pod skórą to objaw choroby żył, której sprzyjają głównie geny, niska aktywność fizyczna i charakter wykonywanej pracy. Z żylakami trzeba rozprawić się od razu, gdy staną się widoczne. Zwlekanie z leczeniem zwiększa ryzyko powikłań. Czy można pozbyć się żylaków?
Spis treści:
- Co to są żylaki?
- Przyczyny powstawania żylaków
- Objawy żylaków
- Jak pozbyć się żylaków?
- Żylaki — profilaktyka najlepszą metodą na niewydolność żylną
Co to są żylaki?
Oznaczają niewydolność układu krążenia, a dokładnie — przewlekłą niewydolność żylną. Żylaki to rozszerzone żyły powierzchniowe, widoczne pod skórą. Nie u wszystkich osób choroba rozwija się tak samo. U jednych może postępować latami, innym przysporzy poważnych problemów zdrowotnych już na początku. Nieleczone żylaki są niebezpieczne. Mogą prowadzić do owrzodzeń żylnych, zakrzepicy żył głębokich lub zatoru tętnicy płucnej.
Żylaki najczęściej dotykają osób, które zawodowo pracują w stałej pozycji siedzącej lub stojącej. Pracownicy biurowi, sprzedawcy, fryzjerzy, masażyści — czyli każdy, kto długo stoi lub siedzi przez wiele godzin każdego dnia, jest narażony na przewlekłą chorobę żył.
Przyczyny powstawania żylaków
Schorzenie to jest powszechne — ma je około 51 proc. kobiet i 38 proc. mężczyzn w Polsce — i dobrze zbadane, dlatego dokładnie wiadomo, od czego robią się żylaki. Najczęściej mamy je zapisane w genach. Żylaki kończyn dolnych możemy dziedziczyć po rodzicach, dziadkach, a nawet pradziadkach. Im więcej osób w rodzinie miało ten problem, tym większe prawdopodobieństwo, że i my będziemy mieli żylaki na nogach.
Kolejną, ważną przyczyną tego, że mamy żylaki na udach i żylaki na łydkach jest niewydolność zastawek żylnych. To one odpowiadają za przepuszczanie krwi płynącej ku sercu i zapobiegają jej nawrotom ku niższym partiom ciała. Uszkodzone zastawki żylne nie spełniają swojej funkcji i krew — która również z powodu innych czynników nie ma wsparcia od organizmu w swojej drodze ku górze ciała — zostaje w nogach. Żyły powiększają się, zaczynają skręcać i są coraz bardziej widoczne pod skórą.
Inne czynniki powstawania żylaków:
- płeć (kobiety chorują częściej),
- palenie papierosów,
- picie alkoholu,
- częste gorące kąpiele,
- brak aktywności fizycznej.
Powstawaniu żylaków sprzyja również wielogodzinna praca siedząca lub stojąca, noszenie butów na wysokich obcasach, obcisłe ubrania, nadwaga i ciąża. Do niewydolności żylnej może prowadzić też doustna terapia hormonalna i wcześniej przebyte choroby naczyń, takie jak zakrzepica.
Objawy żylaków
Najbardziej charakterystycznym objawem są powiększone żyły, widoczne pod skórą. Na początku jest to cienka siateczka lub pojedyncza żyłka, która z czasem zaczyna się powiększać, skręcać i grubieć.
Mniej dostrzegalne lub tylko subiektywne odczucia w nogach, które powodują żylaki to:
- ból,
- poczucie „kręcenia” i ciężkości,
- obrzęki,
- skurcze podudzi, zwłaszcza w nocy
Jak pozbyć się żylaków?
Leczenie żylaków nóg może przebiegać na dwa sposoby:
- zachowawczo,
- inwazyjnie.
Leczenie zachowawcze obejmuje farmakoterapię i kompresjoterapię. Kompresjoterapia polega na wsparciu pracy żył powierzchniowych. Dostępnym i skutecznym produktem do używania na co dzień są rajstopy i pończochy uciskowe, dostępne w każdym sklepie medycznym.
Leczenie inwazyjne żylaków obejmuje szeroki zakres działań. Nie musi od razu oznaczać ich chirurgicznego usunięcia (flebektomia). Może polegać na leczeniu wewnątrznaczyniowym, które oznacza wprowadzenie do żyły cewnika i zamknięcie jej. Chirurgię ostrą może zastąpić wstrzyknięcie do żył środka, który zamknie uszkodzone naczynia (skleroterapia), a nawet „sklejenie” żył za pomocą specjalnego kleju. Popularna i do pewnego etapu skuteczna jest również laseroterapia.
Niestety, nie istnieje sposób na żylaki, który sprawi, że raz usunięte nigdy już nie powrócą. Przewlekła niewydolność żylna — gdy już się pojawi — pozostanie do końca życia. Nie da się jej zatrzymać, ale można mieć wpływ na osłabienie objawów i spowolnienie postępów choroby.
Żylaki — profilaktyka najlepszą metodą na niewydolność żylną
Żylakom najlepiej zapobiegać, a gdy już są — działania prewencyjne trzeba zintensyfikować. Jak zapobiec żylakom? Najlepiej w aktywny sposób:
- uprawiać sport,
- zachowywać prawidłową wagę,
- dbać o dietę bogatą w błonnik,
- nie palić papierosów i nie pić wysokoprocentowych alkoholi,
- unikać gorących kąpieli i sauny,
- zakładać luźne ubrania i wygodne buty.
Natomiast profilaktyka wtórna, czyli badania i konsultacje lekarskie, jest niezbędna, jeśli występują jakiekolwiek objawy niewydolności żylnej. Warto regularnie się badać, szczególnie wtedy, gdy wiemy o swoich predyspozycjach genetycznych do choroby.
Pracownicy z podejrzeniem lub zdiagnozowaną przewlekłą niewydolnością żylną, którzy korzystają z grupowych ubezpieczeń SALTUS Ubezpieczenia, mają zapewniony szybki dostęp do badań diagnostycznych, w tym USG dopplerowskie oraz konsultacji ze specjalistami flebologami.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników