Skąd u dorosłych biorą się wady postawy? Ze złych nawyków. Nabywają je głównie w pracy, bo tam spędzają najwięcej czasu w pozycji wymuszonej.

Wady postawy u dorosłych najczęściej powstają lub nasilają się w wyniku przyjmowania tej samej — nieprawidłowej — pozycji przez wiele godzin w ciągu dnia. Ich leczenie, to przede wszystkim odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne. Niezwykle ważna jest też profilaktyka, która zaczyna się już od właściwej pozycji przy pracy. Jaka to postawa i kto powinien nauczyć się jej na pamięć? Wyjaśniamy w tekście.

Spis treści:

Praca a nabyte wady postawy

Kręgosłup, czyli najważniejsza część układu kostnego w organizmie człowieka, jest powiązany z mięśniami, nerwami i narządami. Siła jego oddziaływań na inne części i organy ciała jest tak duża, że nieleczone wady kręgosłupa mogą prowadzić m.in. do:

  • pogorszenia pracy układu oddechowego,
  • bólów głowy,
  • zwiększonej męczliwości.

Szczególnie obciążająca dla kręgosłupa jest praca statyczna, która najczęściej występuje przy pracy siedzącej. Powoduje przykurczenie całych grup mięśni, które zaczynają uciskać naczynia krwionośne. Przepływ krwi zostaje zaburzony i dlatego długotrwałe wykonywanie pracy w jednej pozycji może doprowadzić do chorób układu krążenia czy schorzeń żołądkowo-jelitowych.

Praca w pozycji stojącej również może być statyczna. Najczęstszym związanym z tym zwyrodnieniem kręgosłupa jest dyskopatia, a praca stojąca z pochyloną głową wręcz gwarantuje jej powstanie. Osoby, które wykonują swoje obowiązki zawodowe w pozycji stojącej powinny pamiętać o wyprostowanej pozycji ciała i w tej prostej linii utrzymywać również głowę.

Jak prawidłowo siedzieć przy biurku?

Długotrwała praca w pozycji siedzącej wymaga prawidłowej pozycji przy komputerze. Zobacz, czym charakteryzuje się ten sposób siedzenia:

  • plecy wyprostowane, lekko odchylone do tyłu i — najlepiej — na całej długości „przyklejone” do oparcia krzesła,
  • głowa wyprostowana, wzrok skierowany przed siebie,
  • ręce oparte swobodnie na biurku (wysokość mebla powinna sięgać do wysokości zgiętych rąk w łokciach),
  • nogi rozstawione, a stopy oparte o ziemię pod kątem 90 stopni.

Ergonomiczna praca przy komputerze podnosi komfort pracy i zapobiega powstawaniu wad postawy. Całkowicie bezpieczna praca z komputerem wymaga jeszcze dobrania odpowiedniego, ergonomicznego krzesła i biurka. Ważne jest również wdrożenie nowych nawyków, takich jak kilkuminutowe przerwy na zmianę pozycji i ruch. Dobrze jest wtedy wykonać kilka ćwiczeń fizycznych lub po prostu przejść się po pomieszczeniu.

Fachowcy od kręgów

Do jakiego lekarza udać się z kręgosłupem, który boli lub gdy podejrzewamy wadę postawy? Na początku zawsze warto pójść do internisty, który po przeprowadzeniu wywiadu może zlecić RTG kręgosłupa i skieruje nas do ortopedy lub neurologa. Ortopeda, to specjalista od kręgosłupa, który diagnozuje i leczy wady postawy powstałe w długim okresie czasu lub na skutek urazów. Z kolei neurolog zajmuje się schorzeniami kręgosłupa związanymi z układem nerwowym, np. rwą kulszową.

Leczenie wad postawy jest skomplikowane, często wymaga połączenia farmakoterapii z fizjoterapią, a w poważniejszych przypadkach operacji neurochirurgicznych.

Profilaktyka wad postawy

Na powstanie wad postawy w miejscu pracy najbardziej narażone są osoby, które przyjmują długotrwałą pozycję siedzącą lub stojącą. Szczególne ryzyko obejmuje:

  • pracowników biurowych, korporacyjnych, którzy pracują w pozycji siedzącej,
  • zawodowych kierowców, którzy spędzają wiele godzin na kierownicą,
  • pracowników fizycznych, którzy do obsługi urządzeń przyjmują statyczną, wymuszoną pozycję.

Do prawidłowej oceny wad postawy niezbędna jest opieka specjalistów. Narażeni na problemy z kręgosłupem pracownicy powinni być pod ich stałą opieką i mieć dostęp do badań, takich jak:

  • RTG
  • tomografia komputerowa,
  • rezonans magnetyczny.

Badania diagnostyczne i wizyty u ortopedy i neurologa mogą zapewnić swoim pracownikom pracodawcy, którzy korzystają z Pracowniczego Programu Profilaktycznego SALTUS Ubezpieczenia – Profilaktyka Nabytych Wad Postawy. Osoby objęte tym programem mają zapewniony szybki dostęp do badań i konsultacji lekarskich, co umożliwia w porę postawioną diagnozę wad postawy oraz ich monitorowanie.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników