Źle się kojarzy, chociaż ratuje zdrowie. Gastroskopia trwa kilka minut, a może wykryć m.in. nowotwór. Zaleca się jej profilaktyczne wykonanie wszystkim osobom po 45-tym roku życia.
Gastroskopia to proste badanie układu pokarmowego. Dzięki niemu lekarz może wykryć występowanie wrzodów żołądka i dwunastnicy, nowotworów, a nawet zakażenie Helicobacter pylori,. Choć to bardzo nieprzyjemne badanie, to jest bezpieczne i bardzo przydatne w diagnostyce. Kiedy warto je wykonać i jak się do niego przygotować?
Spis treści:
- Co to jest gastroskopia?
- Na czym polega gastroskopia?
- Gastroskopia — jak się przygotować?
- Co wykrywa gastroskopia?
- Kto powinien wykonać badanie?
Co to jest gastroskopia?
Gastroskopia to badanie początkowego odcinka układu pokarmowego za pomocą endoskopu — cienkiego i giętkiego przewodu wprowadzanego przez jamę ustną do ciała pacjenta. Na zakończeniu endoskopu znajduje się mikrokamera lub w jego wnętrzu poprowadzone są światłowody (w starszych endoskopach). Widok z wnętrza organizmu wyświetla się na ekranie monitora podłączonego do endoskopu. To jedyne badanie, które obrazowo pokazuje stan przełyku, żołądka i dwunastnicy.
Są dwa rodzaje gastroskopii:
- diagnostyczna,
- terapeutyczna.
Gastroskopia diagnostyczna koncentruje się na ocenie stanu górnego odcinka przewodu pokarmowego. W jej trakcie lekarz może pobrać wycinek śluzówki do badania histopatologicznego oraz wykonać test ureazowy. Jego nazwa pochodzi od ureazy, enzymu, który świadczy o obecności bakterii Helicobacter pylori.
Gastroskopia terapeutyczna polega na ingerencji w układ pokarmowy. Podczas zabiegu lekarz może zatamować krwawienie, usunąć polipy, ciała obce i niewielkie zmiany nowotworowe oraz poszerzyć nadmiernie zwężony przewód pokarmowy.
Badanie gastroskopowe to podstawowe narzędzie diagnostyczne, które ratuje zdrowie, a nieraz i życie. Badanie to nie jest miłym doświadczeniem, ale świadomość tego, jak wygląda oraz jak się do niego przygotować, pomaga lepiej poradzić sobie z dyskomfortem.
Gastroskopia — jak wygląda badanie?
Kiedy lekarz zleca badanie obrazowe układu pokarmowego, wtedy zadajemy sobie pytanie: na czym polega gastroskopia oraz: ile trwa badanie gastroskopii? Sprawdźmy więc, jak to wygląda krok po kroku:
- lekarz znieczula tylną stronę gardła lidokainą, co zmniejsza odczuwany dyskomfort (w placówkach prywatnych możliwe jest też znieczulenie ogólne, ale wymaga obecności anestezjologa i odpowiedniego zaplecza),
- przez jamę ustną lekarz wprowadza endoskop, którego końcówkę — ustnik — osoba badana przytrzymuje zębami przez cały czas trwania gastroskopii; trzeba oddychać przez nos i unikać połykania śliny; samo badanie odbywa się na leżąco,
- następnie, od 5 do 15 minut trwają oględziny układu pokarmowego, lekarz widzi jego „podgląd” na ekranie komputera,
- po wyjęciu endoskopu badanie jest skończone.
Choć nieprzyjemne, badanie to jest krótkie, a diagnoza może być postawiona natychmiast. Wyjątkiem jest badanie histopatologiczne wycinków, na którego wyniki trzeba poczekać.
Gastroskopia — jak się przygotować?
Jak do większości badań diagnostycznych, także do gastroskopii trzeba się odpowiednio przygotować. Zalecenia służą obniżeniu dyskomfortu osoby badanej i wyeliminowaniu czynników, które mogą zaburzyć rzeczywisty obraz układu pokarmowego.
Przygotowanie do gastroskopii:
- do 8 godzin przed badaniem nie spożywać żadnych pokarmów,
- do 4 godzin przed badaniem nic nie pić, nie żuć gumy, nie palić papierosów,
- w razie stałego przyjmowania leków, można je zażyć na dwie godziny przed badaniem, popijając niewielką ilością wody,
- w tym czasie (na czczo) nie przyjmować leków na cukrzycę (w porozumieniu z lekarzem prowadzącym),
- nie przyjmować preparatów z wapniem, magnezowych oraz innych, które zostawiają cienką warstwę na błonie śluzowej,
- nie przyjmować leków zobojętniających soki żołądkowe,
- na kilka dni przed badaniem należy odstawić leki rozrzedzające krew (w porozumieniu z lekarzem, który zlecił gastroskopię).
Takie przygotowanie sprawi, że badanie gastrologiczne da wiarygodne wyniki i będzie łatwiejsze dla pacjenta. Powikłania po gastroskopii są bardzo rzadkie.
Co wykrywa gastroskopia?
Ponieważ przewód endoskopu może dostać się jedynie do początkowej części układu pokarmowego, gastroskopia wykrywa schorzenia powiązane właśnie z tą jego częścią. Należą do nich:
- nadżerki,
- nowotwory przełyku i żołądka,
- wrzody żołądka i dwunastnicy,
- zapalenie błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy,
- żylaki przełyku,
- stany zapalne w obrębie przełyku i żołądka,
- przełyk Baretta (obecność komórek jelitowych w przełyku, które przedostały się tam na skutek refluksu),
- celiakię.
widać, badanie prowadzi też do wykrycia nowotworów, dlatego — mimo obaw przed jego wykonaniem — w razie podejrzenia raka żołądka lub przełyku, gastroskopię trzeba bezwzględnie wykonać.
Kto powinien wykonać badanie?
Wskazania do gastroskopii to szereg dolegliwości, głównie ze strony układu pokarmowego. Lekarz może zlecić to badanie w razie wystąpienia tych objawów:
- długo utrzymujący się ból brzucha, szczególnie w jego górnej części,
- zgaga,
- refluks,
- zaburzenia przełykania (dysfagia),
- nudności,
- wymioty, zwłaszcza z domieszką krwi,
- niedokrwistość,
- uczucie pełności po posiłkach,
- podejrzenie wrzodów żołądka,
- podejrzenie obecności bakterii Helicobacter pylori,
- nagła utrata masy ciała.
Gastroskopia zalecana jest wszystkim dorosłym po 45 roku życia, a jeśli u takiej osoby pojawiają się powyższe objawy, jej wykonanie jest konieczne.
Średni czas oczekiwania na gastroskopię to 3 miesiące, a w uznanych placówkach (głównie szpitalnych), kolejka wydłuża się nawet do 9 miesięcy. Natomiast pracownicy, którzy korzystają z Pracowniczych Programów Profilaktycznych Saltus Ubezpieczenia, to proste, ale ważne badanie zrealizują o wiele szybciej. Także dostęp do lekarza gastrologa jest dla nich ułatwiony — wizyty odbywają się niemal na bieżąco.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników