3 minuty — tyle wystarczy, żeby brak tlenu doprowadził do śmierci, ale już samo niedotlenienie jest zagrożeniem życia. Kluczem do nasycenia organizmu tlenem jest prawidłowa saturacja krwi.
Niska saturacja krwi jest objawem chorób atakujących płuca. Jak dochodzi do obniżenia saturacji, jakie są jej normy, kiedy badać się pulsoksymetrem i co można zrobić, jeśli tlenu we krwi jest zbyt mało — wyjaśniamy.
Spis treści:
- Saturacja — co to jest?
- Normy saturacji
- Przyczyny i objawy niskiej saturacji
- Kiedy i jak zbadać saturację?
- Jak poprawić saturację?
Saturacja — co to jest?
Saturacja to inaczej nasycenie krwi tlenem. Jego nośnikiem we krwi jest hemoglobina — to ona rozprowadza tlen po całym organizmie. Jeśli saturacja jest prawidłowa, to każdy narząd organizmu jest dotleniony, ponieważ krew odżywia je wszystkie. Dzięki optymalnej zawartości tlenu we krwi, mamy odpowiedni poziom energii i wszelkie procesy życiowe mogą przebiegać prawidłowo. Odżywiony jest także mózg.
Tlen przyspiesza regenerację całego organizmu i zmniejsza stany zapalne — dlatego, jeśli to tylko możliwe, lekarze zawsze zalecają przebywanie na powietrzu. Krótko mówiąc: tlen jest niezbędny do życia, dlatego saturacja krwi jest ważnym czynnikiem, który wskazuje na zdrowie lub chorobę.
Normy saturacji
Zakres właściwego nasycenia krwi tlenem jest nieco inny dla różnych grup ludzi:
- dzieci — 94-95 proc. u noworodków, u dzieci starszych: powyżej 95 proc.,
- dorośli — 95-99 proc.,
- osoby starsze, powyżej 70-go roku życia — 93-94 proc.
- palacze — mogą mieć odrobinę niższą saturację, koło 92-93 proc.
U dziecka, saturacja 94 proc. jest wskazaniem do jak najszybszej konsultacji lekarskiej. Saturacja na poziomie 90 proc. zagraża jego życiu.
Dla dorosłych niebezpieczną granicą jest wartość 90 proc, która świadczy o niewydolności oddechowej. Wartość 70 proc. jest uznawana za skrajnie niebezpieczną i zagrażającą życiu.
U osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego saturacja może być stale obniżona.
Przyczyny i objawy niskiej saturacji
Na saturację wpływa styl życia (palenie tytoniu, mała aktywność fizyczna) i choroby, takie jak:
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
- astma, zapalenie płuc,
- zapalenie oskrzelików,
- Covid-19,
- inne infekcje układu oddechowego,
- wady serca.
Na początkowym etapie obniżona saturacja objawia się zawrotami głowy, sennością i kiepskim samopoczuciem. Potem dochodzi ból w klatce piersiowej, kaszel, uczucie duszności i potrzeba „łapania” oddechu, zawroty głowy po wstaniu z miejsca, duże osłabienie organizmu i wynikające z tego problemy z poruszaniem się.
W dalszej kolejności, na skutek silnego niedotlenienia może dojść do sinienia skóry i błon śluzowych (np. ust i jamy ustnej), zaburzeń widzenia i utraty świadomości.
Niedotlenienie krwi nazywane jest hipoksemią.
Kiedy i jak zbadać saturację?
Badanie zawartości tlenu we krwi warto przeprowadzać regularnie, jeśli występują choroby układu oddechowego. Najłatwiejszym i najbardziej popularnym badaniem jest pulsoksymetria. Można ją wykonać w domu specjalnym przyrządem, zwanym pulsoksymetrem. Nakłada się go na palec i chwilę przytrzymuje. Czujnik ten emituje promieniowanie czerwone i podczerwone, które jest pochłaniane przez krew. Skala chłonności światła wskazuje stan nasycenia hemoglobiny tlenem. Po chwili procentowy wynik saturacji pojawia się na pulsoksymetrze.
W przypadku niskiej saturacji konieczny jest szybki kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu. Pracownicy objęci ochroną grupowych ubezpieczeń zdrowotnych SALTUS Ubezpieczenia mają dostęp do lekarzy w wielu placówkach, co eliminuje długie oczekiwanie na wizytę zarówno u internisty i specjalistów, jak i na konieczne badania diagnostyczne.
Jak poprawić saturację?
Jeśli po konsultacji lekarskiej nie ma wskazań do specjalistycznego leczenia i poziom saturacji nie zagraża życiu, jej poziom — do pewnego stopnia i jednak nie zawsze — można podnieść samodzielnie. Warto to też robić przy obniżonym samopoczuciu, słabej koncentracji, które mogą wynikać z obniżonej ilości tlenu we krwi.
Na podniesienie poziomu saturacji wpłynie:
- sport — najlepiej aerobowy,
- spacer,
- nawodnienie organizmu,
- zastosowanie technik oddechowych, np. oddychanie przeponowe,
- wietrzenie pomieszczeń,
- wyprostowana postawa ciała,
- dieta bogata w żelazo i nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT).
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników