Schorzenia układu sercowo-naczyniowego i zaburzenia krążenia zbierają śmiertelne żniwo w Polsce. To choroby cywilizacyjne. Jak badania profilaktyczne mogą pomóc w dbaniu o układ krwionośny?
Główny Urząd Statystyczny i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne od lat alarmują — prawie połowę wszystkich zgonów w Polsce powodują choroby krążenia krwi. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika ponadto, że w 2020 r. umieralność na choroby układu krwionośnego wzrosła o ponad 16 proc. Najczęstsze choroby serca i układu krążenia to choroba niedokrwienna serca (wieńcowa), niewydolność serca, miażdżyca, udar mózgu i zawał serca. Ważną rolę w zapobieganiu schorzeniom układu krążenia pełni profilaktyka. Jakie badania warto wykonywać regularnie i którzy pracownicy powinni je robić, żeby zachować zdrowie?
Spis treści:
- Przyczyny i objawy chorób układu krążenia
- Badania układu krążenia — w jakich branżach są koniecznością?
- Leczenie układu krążenia
- Zapobieganie chorobom układu krążenia
Przyczyny i objawy chorób układu krążenia
Jak wykazał Narodowy Test Zdrowia Polaków przeprowadzony w 2021 r., choroby układu krążenia w Polsce cechują się wysoką umieralnością, ponieważ nie dbamy o swój styl życia. Zła dieta prowadząca do nadwagi i otyłości, do tego brak ruchu, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, to najważniejsze czynniki, które wpływają na zachorowalność na choroby układu krążenia. Wpływ mają też geny, zaburzenia gospodarki lipidowej oraz płeć — bardziej narażeni na zaburzenia sercowo-naczyniowe są mężczyźni. Inną ważną przyczyną chorób układu krążenia jest przewlekły stres. Jesteśmy narodem przepracowanym i zestresowanym i nie potrafimy sobie z tym radzić.
Dopiero, gdy pojawiają się pierwsze objawy chorób układu krążenia zaczynamy interesować się własnym zdrowiem. Zawroty i bóle głowy, duszności, nadmierne zmęczenie, mroczki przed oczami i obrzęki nóg zmuszają statystycznego Polaka do wizyty u lekarza. Często wtedy okazuje się, że choroba jest już zaawansowana, bo rozwijała się przez wiele lat, a dopiero w końcowym stadium pojawiły się jej symptomy. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.
Badania układu krążenia — w jakich branżach są koniecznością?
Zaburzenia układu krążenia sprawiają, że chory jest słaby fizycznie, a w poważniejszych przypadkach mniej zdolny lub czasowo niezdolny do pracy. Sam charakter wykonywanego zajęcia ma duży wpływ na możliwość zachorowania. Czynnikami, które zwiększają to ryzyko są:
- praca siedząca,
- ciężka praca fizyczna,
- praca zmianowa,
- wydłużony czas pracy.
Każdy recepcjonista, kasjer, urzędnik, pracownik budowlany, pracownik zmianowy i wiele innych zawodów oraz każdy, kto pracuje po godzinach, powinien regularnie wykonywać badania diagnostyczne układu krążenia. Osoby, które spełniają powyższe czynniki ryzyka chorób układu krążenia związane z pracą, w ramach Pracowniczych Programów Profilaktycznych SALTUS Ubezpieczenia mogą korzystać z badań profilaktycznych układu krążenia. W PPP SALTUS istotne jest również to, że wizyty realizowane są na bieżąco. W wielu przypadkach będzie oznaczać to szybsze wdrożenie leczenia i powrót pracownika na stanowisko.
Co ciekawe, naukowcy z Uniwersytetu Drexel w Filadelfii przebadali 65 tys. pracujących kobiet i wśród nich wyodrębnili zawody najbardziej narażone na choroby układu krążenia. Wyniki są zaskakujące, bo są to m.in.: opiekunki społeczne, pielęgniarki, psychiatrzy i opiekunki domowe nad chorymi. To pokazuje, że kobiety zajmujące te stanowiska również powinny być objęte badaniami profilaktycznymi w pracy.
Leczenie układu krążenia
Doprowadzenie do równowagi organizmu, który dotknęły choroby układu krążenia nie zawsze jest możliwe. Nieraz zmiany powstałe na skutek choroby są nieodwracalne. Lekarz oczywiście zaleci stosowanie odpowiednich leków, jednak będzie to leczenie objawów. Wiele dla własnego zdrowia można jednak zrobić samodzielnie.
Jak należy dbać o układ krwionośny, żeby wesprzeć leczenie farmakologiczne? Najsilniej na proces zdrowienia i poprawę wydolności serca i stanu żył i tętnic wpływa modyfikacja stylu życia. Najważniejszą w tym rolę odgrywa aktywność fizyczna. Rodzaj aktywności musi być dostosowany do wieku i sprawności fizycznej chorej osoby. Pozytywne efekty przyniesie już trucht, nordic walking, rekreacyjne pływanie, a nawet zwykłe spacery. Warto też brać naprzemienne ciepłe i zimne prysznice, które pobudzają układ krwionośny do pracy. Ważna jest też zdrowa dieta i utrzymywanie właściwej wagi, rzucenie palenia i wystarczająca ilość snu.
Powyższe zalecenia to zarówno leczenie jak i profilaktyka zawału serca, który coraz częściej dotyka ludzi młodych. W przypadku choroby niedokrwiennej serca, profilaktyka zakłada też monitorowanie stężenia cukru we krwi, bo zbyt wysoki poziom glikemii przyczynia się do zwężenia naczyń wieńcowych.
Zapobieganie chorobom układu krążenia
Prewencja chorób układu krążenia to wszelkie działania podejmowane w celu uniknięcia zachorowania (prewencja pierwotna) i powstrzymanie negatywnych skutków i powikłań po przebytej chorobie oraz zapobiegnięcie ponownemu zachorowaniu (prewencja wtórna).
Prewencja zakłada przede wszystkim wpływ na modyfikowalne czynniki ryzyka, takie jak poziom cukru we krwi, poziom cholesterolu, ciśnienie tętnicze, nadwaga i otyłość, dieta, aktywność fizyczna, nadmierny stres, nałóg tytoniowy. Ten rodzaj zapobiegania chorobom, oprócz zmiany stylu życia, obejmuje badania profilaktyczne. Ciśnienie tętnicze, poziom cukru, cholesterolu, kreatyniny — monitorowanie tych czynników pozwoli na wcześniejsze wykrycie nieprawidłowości i tym samym szybsze wdrożenie leczenia.
Pracownicy dotknięci chorobami układu krwionośnego, którzy korzystają z Pracowniczych Programów Profilaktycznych SALTUS Ubezpieczenia, mają zapewnione badania kardiologiczne i objęci są opieką specjalisty.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników