Niebieski poniedziałek miał sprzedawać wakacyjne wycieczki, tymczasem zdobył popularność i zaczęliśmy w niego wierzyć. Jak nie dać się zbiorowemu przygnębieniu w pracy?
Trzeci poniedziałek stycznia to podobno najbardziej depresyjny dzień w roku. Tracimy wtedy motywację i porzucamy realizację postanowień noworocznych — dokształcenia się, zmiany pracy, zrzucenia kilku kilogramów dla zdrowia. Czy można się przed tym ustrzec i nie stracić motywacji w dążeniu do celu, pracy i życia? Jak zaplanować ten dzień w firmie?
Spis treści:
Co to jest Blue Monday?
Blue Monday to określenie na najbardziej dołujący dzień w roku, który co roku przypada na trzeci poniedziałek stycznia. Autorem nazwy jest Cliff Arnall, brytyjski psycholog i wykładowca na Cardiff University. Gdy w 2004 roku, na zlecenie biura podróży zgłosiła się do niego firma z branży komunikacyjnej z prośbą o wyliczenie najbardziej depresyjnego dnia roku, Arnall wytypował depresyjny poniedziałek w drugiej połowie stycznia. Według kilku przesłanek, czyli subiektywnego doświadczenia:
- niskiej temperatury i szarugi, jaka panuje na zewnątrz,
- świadomości, że postanowienia noworoczne niekoniecznie zostaną spełnione,
- pustego portfela po okresie świątecznym,
tego dnia jesteśmy najsmutniejsi w roku i najbardziej podatni na depresję. Ponoć właśnie dlatego mielibyśmy kupować wycieczki z biur podróży, żeby poprawić sobie nastrój.
Dziś naukowcy poddają w wątpliwość wyliczenia sporządzone przez psychologa na zlecenie firmy PR. Jednak termin się utrwalił, a pracownicy różnych branż sami chętnie mówią o gorszym samopoczuciu tego dnia.
Być może to samospełniająca się przepowiednia lub dotyka nas sezonowa depresja i kiedy jest najbardziej depresyjny dzień w roku, bardziej jej ulegamy. Bez względu na powód, obniżenie nastroju w pracy może być przyczyną spadku zaangażowania, wydajności i efektywności. Jak zatem radzić sobie z tak ponurym dniem?
Sposoby na Blue Monday w pracy
Nawet jeśli pracownicy nie wykazują objawów pogorszenia nastroju, Blue Monday można wykorzystać jako kampanię edukacyjną przeciw depresji. Wykład, prelekcja, firmowy newsletter to skuteczne narzędzia do przekazywania wiedzy na temat depresji.
Jeszcze lepszym pomysłem będzie pokazanie pracownikom, jak dbać o zdrowie psychiczne. Blue Monday w biurze nie musi być smutny! Wspólne śniadanie, gra terenowa, wprowadzenie bardziej rozluźnionej atmosfery ułatwi odprężenie, zacieśni relacje i zbuduje dobry nastrój. Pracownicy nie będą zastanawiać się, jak przetrwać poniedziałek w pracy i jak uniknąć depresji, tylko zaangażują w czynności, które poprawią ich samopoczucie.
Blue Monday a depresja
Według badań EZOP II przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii wynika, że jedna czwarta Polaków zmaga się z zaburzeniami psychicznymi, w tym z depresją. Liczba zwolnień lekarskich z powodu depresji i innych zaburzeń psychicznych w 2020 roku sięgnęła 1,5 miliona. W takim świetle Blue Monday to tylko kolejny dzień, w którym obchodzimy wymyślone „święto”. Z pewnością jednak w każdej firmie jest osoba, dla której najbardziej depresyjny dzień w roku powtarza się każdego dnia — potwierdzają to statystyki. Dlatego niebieski poniedziałek jest okazją do przypomnienia pracownikom o roli work-life balance, właściwej diecie, aktywności fizycznej, dbaniu o relacje i własne zdrowie.
Regularne badania krwi takie jak morfologia, żelazo i hormony tarczycy również mogą wiele powiedzieć o podatności na gorszy nastrój, osłabieniu i niechęci do pracy. Pracownikom, którzy doświadczają poważniejszych problemów psychicznych, pomoże konsultacja psychologiczna lub psychiatryczna. Opieka zdrowotna w ramach grupowych ubezpieczeń w SALTUS Ubezpieczenia wykracza daleko poza porady na temat, jak poprawić sobie nastrój w depresji. To profesjonalne wsparcie psychologiczne i leczenie zaburzeń środkami farmakologicznymi, które na pewnym etapie choroby może być niezbędne.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników