Spis treści:

Kierowcy zawodowi podlegają regularnym badaniom lekarskim, to prawda znana od lat. Ale wymóg zrobienia odpowiednich badań pojawia się także w przypadku osób, które nie są zawodowymi kierowcami, ale użytkują samochód służbowy, lub wykorzystują samochód prywatny do celów służbowych, otrzymując zwrot kosztów przejazdów.

Lekarz medycyny pracy przeanalizuje wyniki badań

Wymagania  badań dotyczą tych pracowników, którzy nie są zatrudnieni na stanowisku kierowcy, ale w trakcie wykonywania obowiązków służbowych korzystają z samochodu. Nie ma przy tym znaczenia czy jest to samochód prywatny czy służbowy.

W takim przypadku pracownicy wykonują badania okresowe na zasadach ogólnych. Jest jednak pewna różnica – pracodawca w skierowaniu na badania powinien wskazać, że dany pracownik korzysta z samochodu. O zakresie badań w takim przypadku decyduje polityka pracodawcy, a na dodatkowe badania może pracownika skierować też lekarz medycyny pracy.

Po skompletowaniu wyników lekarz przeanalizuje stan zdrowia pracownika, a wydane przez niego orzeczenie o zdolności do pracy będzie uwzględniało podany przez pracodawcę w skierowaniu okoliczności, w tym fakt prowadzenia pojazdu. Nie jest wymagane wydanie osobnego zaświadczenia związanego z badaniem lekarskim dla kierowców.

Badanie glukozy ważne dla bezpieczeństwa

Wśród badań dla kierowców niezawodowych ważne jest badanie poziomu glukozy. Po co badać poziom cukru u pracownika? Robi się to, by upewnić się, że jego stan zdrowia nie zagraża bezpieczeństwu na drodze. Szczególnie ważne jest unikanie hipoglikemii (zbyt niskiego poziomu cukru), która może prowadzić do utraty przytomności lub ograniczyć zdolność reagowania na wydarzenia na drodze. Taki stan może rodzić ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy, ale też innych uczestników ruchu drogowego.

Jeśli pracownik choruje na cukrzycę lekarz medycyny pracy może wymagać zaświadczenia od lekarza prowadzącego, dotyczącego stanu zdrowia pracownika, jego świadomości choroby i umiejętności oceny własnego stanu zdrowia.

Czy kierowca widzi w ciemności

Badanie lekarskie kierowcy niezawodowego może też obejmować kwestie zdrowia oczu. I nie chodzi tutaj wyłącznie o potrzebę noszenia okularów. Badanie kierowcy dotyczyć będzie też zdolności widzenia w ciemności, zwane również adaptacją wzroku do ciemności. Takie badanie dla kierowcy jest ważnym elementem, ponieważ może wpływać na bezpieczeństwo podczas jazdy nocą lub wieczorami.

Istnieje kilka metod i testów stosowanych do oceny zdolności widzenia w słabym oświetleniu lub ciemności. Adaptometria to badanie, które mierzy zdolność oka do przystosowania się do ciemności po ekspozycji na światło. Jak wygląda takie badanie dla kierowcy? Pacjent siedzi w ciemnym pomieszczeniu przez określony czas, aby jego oczy przyzwyczaiły się do ciemności. Następnie mierzy się czas, jaki jest potrzebny pacjentowi, aby jego wzrok dostosował się do zmieniających się warunków, np. jak szybko rozpoznaje jaskrawo podświetlone kształty. badania tego typu weryfikują czy pracownik skierowany na badanie dla kierowców niezawodowych jest w stanie dostrzec różne obiekty, znaki czy kontrasty.

Badanie u neurologa

Zestaw dodatkowych badań dla kierowcy może też obejmować wizytę u neurloga, której celem będzie zweryfikowanie czy pracownik nie cierpi na zaburzenia równowagi czy inne dysfunkcje układu nerwowego.

Badanie takie nie jest obligatoryjne, ale pozwala na kompleksową ocenę stanu zdrowia pracownika jeżdżącego samochodem w celach służbowych.

Różnorodność badań, ich zakres i dbałość o bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak też bezpieczeństwo na drogach, sprawiają, że wielu pracodawców wprowadza te badania jako standardowe. Można je także uwzględniać w ramach grupowych ubezpieczeń zdrowotnych. Kwestie te bowiem wiążą się bardzo mocno ze stanem zdrowia pracowników, ich możliwościami wykonywania pracy i bezpieczeństwem w miejscu pracy.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników