Wątroba nie daje wielu sygnałów ostrzegawczych, jednak dobry hepatolog rozpozna objawy choroby. Kim jest ten lekarz i kiedy warto do niego pójść?
Wątroba jest największym gruczołem wewnętrznym, o bardzo dużym znaczeniu dla organizmu człowieka. Pełni funkcję filtra dla toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, detoksykuje je i neutralizuje. Oprócz tego magazynuje witaminy, odpowiada za termoregulację organizmu i bierze udział w procesach metabolicznych. Wątroba nie jest unerwiona, więc nie boli. Jednak pewne sygnały z ciała powinny skłonić do wizyty u specjalisty. Do jakiego lekarza z wątrobą? Najlepiej udać się do hepatologa.
Spis treści:
- Kim jest lekarz hepatolog?
- Hepatolog — czym się zajmuje?
- Kiedy do hepatologa?
- Jakie badania hepatologiczne zleca lekarz?
- Na czym polega leczenie chorób wątroby?
Kim jest lekarz hepatolog?
O hepatologu mówi się: lekarz od wątroby. Specjalizacja tego lekarza obejmuje również schorzenia pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych i trzustki. Przygotowuje również pacjenta do przeszczepu wątroby i kwalifikuje na szczepienia ochronne przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.
W świetle przepisów (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 stycznia 2013 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów) hepatologia nie jest specjalizacją lekarską. To tzw. umiejętność lekarska, którą może zdobyć lekarz specjalista. Najczęściej na zdobycie uprawnień hepatologa decydują się gastroenterolodzy i specjaliści od chorób zakaźnych.
Hepatolog — czym się zajmuje?
Ten specjalista od chorób wątroby zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób tego narządu, takich jak:
- zapalenie (wirusowe, toksyczne, autoimmunologiczne),
- marskość,
- encefalopatię,
- stłuszczenie,
- nowotwory,
- chorobę alkoholową wątroby,
- naczyniaki i torbiele.
Przedmiotem leczenia hepatologa są również choroby związane z pęcherzykiem żółciowym i drogami żółciowymi oraz trzustką:
- metaboliczne,
- dyskineza,
- zespół po cholecystektomii,
- kamica dróg żółciowych,
- nowotwory.
Kiedy do hepatologa?
Oto lista podstawowych objawów, o których powinien dowiedzieć się lekarz od chorób wątroby:
- przewlekłe zmęczenie,
- zaparcia lub biegunki,
- puste odbijania, zgaga,
- nudności, wymioty,
- ciemniejsza barwa moczu,
- zażółcenie białek oczu, skóry,
- powiększenie wątroby,
- długotrwały ból brzucha,
- obrzęk twarzy, nóg, kostek.
Do indywidualnych czynników ryzyka należą predyspozycje genetyczne. Jeśli są jakiekolwiek objawy, a w rodzinie występowały choroby wątroby, jest to wskazaniem do wizyty u hepatologa.
Na schorzenia wątroby i dróg żółciowych narażeni są też pracownicy, którzy w miejscu pracy narażeni są na obecność gazów i pyłów oraz substancji toksycznych, np.: pochodzenia biologicznego. Są to m.in. pracownicy służby zdrowia, mechanicy samochodowi, pracownicy hut i odlewni, rolnicy. Hepatologia jest tą dziedziną, która powinna być im znana z racji profilaktyki. Ponieważ ryzyko zawodowe jest wpisane w ww. profesje, opieka specjalisty od chorób wątroby jest najlepszą ochroną zdrowia w tych branżach. Korzystają z niej pracownicy objęci grupowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi w SALTUS Ubezpieczenia, którzy mają możliwość konsultacji hepatologicznej i odpowiedniego leczenia.
Jakie badania hepatologiczne zleca lekarz?
Żeby wykryć schorzenia wątroby, trzustki i woreczka żółciowego hepatolog kieruje na badania takie jak:
- morfologia krwi,
- próby wątrobowe ALAT, AspAT, LDH, GGTP
- amoniak, cholesterol, ferrytynę, poziom bilirubiny, fosfatazę zasadową
- serologiczne badania wirusowe, przeciwciała anty-HCV, anty-HAV, HBsAG,
- biopsję wątroby,
- przeciwciała przeciwjądrowe,
- badania genetyczne,
- USG jamy brzusznej.
Na czym polega leczenie chorób wątroby?
Naprawianie skutków chorób wątroby odbywa się farmakologicznie, a w ciężkich przypadkach konieczny jest przeszczep narządu.
Ponieważ wątroba ma duże zdolności regeneracyjne, w wielu schorzeniach zaleca się zmianę stylu życia i odpowiednią dietę. Pozbycie się nadwagi, podjęcie aktywności fizycznej i spożywanie dużej ilości owoców i warzyw z jednoczesną redukcją potraw tłustych i smażonych, skutecznie prowadzi do poprawienia pracy wątroby.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników