Palenie papierosów jest przyczyną chorób odtytoniowych i …zwolnień lekarskich. Pracodawcy zaczęli aktywnie pomagać pracownikom w rzuceniu nałogu tytoniowego.
Palenie papierosów w pracy jest szkodliwe podwójnie: dla zdrowia pracownika i dla pracodawcy. Nikotyna jest przyczyną wielu chorób, a każdy wypalony papieros to kolejna przerwa w pracy. Czy można z tego wybrnąć? Pomocnym rozwiązaniem są programy antynikotynowe, które edukują palaczy i wspierają ich w rzucaniu nałogu. Ważną częścią wsparcia są badania profilaktyczne oraz konsultacje ze specjalistami.
Spis treści:
Problem tytoniowy w Polsce i na świecie
Wiemy to wszyscy — palenie szkodzi. Jest jedną z głównych przyczyn wielu groźnych chorób, w tym nowotworów. Statystyki mówią wprost: w całej Unii Europejskiej co roku na choroby wywołane paleniem tytoniu umiera prawie 700 tys. osób. Na całym świecie jest to ponad 8 mln osób.
W Polsce po papierosy sięga ponad ¼ dorosłych, a z powodu spowodowanych tym chorób, co roku umiera prawie 70 tys. osób. To mniej więcej tyle, co mieszka w Suwałkach, Stargardzie czy Ostrowcu Świętokrzyskim.
Unia Europejska już zapowiedziała, że zaostrzy politykę antynikotynową. Ceny wyrobów tytoniowych będą jeszcze wyższe. Więcej unijnych środków ma być przeznaczonych na edukację i leczenie z nałogu tytoniowego. Tyle w UE, a co w Polsce?
Z raportu NFZ: “NFZ o zdrowiu. Choroby odtytoniowe”, który ukazał się w 2021 r. wynika, że tylko w 2019 r. na zwolnienie chorobowe wynikłe z chorób związanych z paleniem, udało się około 100 tys. pracowników.
Co może zrobić pracodawca?
Czy pracodawca ma wpływ na palenie w pracy? Przepisy w Polsce tego nie regulują — nie można pracownikom zabronić palenia. Palenie w zakładzie pracy odbywa się w przerwach od pracy, do których zatrudnieni mają pełne prawo. Przerwy mają służyć regeneracji, ale nie można nikomu narzucić sposobu ich spędzania.
Pracodawca może jednak nie ułatwiać pracownikom przysłowiowego „dymka” w miejscu pracy i coraz więcej z nich tak robi. Nie zapewniają palaczom odpowiedniego pomieszczenia — palarni w zakładzie pracy — zmuszając nałogowców do wyjścia poza miejsce zatrudnienia. Wspiera ich w tym ustawa antynikotynowa, która zabrania palenia wyrobów tytoniowych w m.in. w zakładach pracy, o ile nie ma w nich specjalnie do tego wydzielonych pomieszczeń. Osoby, które chcą zapalić, nie zrobią tego podczas 5-minutowej przerwy, jeśli wyjście poza firmę jest równie czasochłonne.
Zakaz palenia w pracy może być też wydany oficjalnie przez pracodawcę. Jednak wielu z nich nie decyduje się na to, żeby nie osłabić swojego wizerunku. Natomiast chętnie sięgają po narzędzia edukacyjne, np. spotkania ze specjalistami od uzależnień oraz zwracają uwagę na kwestie zdrowotne. W tym aspekcie pracodawca może wiele zdziałać, zapewniając pracownikom opiekę lekarską i badania profilaktyczne. Edukacja i dostęp do lekarzy specjalistów podnoszą świadomość ludzi, którzy — zachęceni do tego — podejmują decyzję o rzuceniu nałogu.
Jakie badania dla palaczy?
Dym tytoniowy zawiera aż 400 substancji chemicznych, a kilkadziesiąt z nich ma działanie rakotwórcze. Lista chorób odtytoniowych jest długa i palacze zawsze powinni badać kilka układów organizmu. Przede wszystkim układ oddechowy i krążenia. Dlatego dobrze przeprowadzone badania profilaktyczne dla palaczy zawsze obejmują konsultacje z internistą, pulmonologiem i kardiologiem.
Podstawowe badania dla palaczy, to pakiet, który zawiera:
- morfologię krwi,
- OB,
- CRP,
- analizę ogólną moczu,
- spirometrię,
- EKG wysiłkowe i spoczynkowe,
- echo serca,
- RTG płuc,
- tomografię komputerową — jeśli jest podejrzenie nowotworów.
Palacze w pracy czasem trudno odwieść od uzależnienia. Jeśli jednak takie osoby zostają objęte grupowym ubezpieczeniem zdrowotnym, np. od SALTUS Ubezpieczenia, mają łatwy dostęp do lekarzy i badań. W razie problemów zdrowotnych szybko umówią się do internisty, pulmonologa i kardiologa oraz wykonają odpowiednie badania. Z profesjonalną opieką lekarską, palenie w miejscu pracy może nie będzie aż tak wyniszczające i może lekarz w przekona do rzucenia.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników