Dermatozy, czyli schorzenia skóry, stanowią lwią część wszystkich chorób zawodowych. Co je wywołuje, kogo dotyczą najczęściej i jak im zapobiegać? Wyjaśniamy w tym tekście.
Skóra narażona na działanie czynników chemicznych lub pod wpływem działania substancji uczulającej reaguje zapaleniem. Powstałe na skutek niego czerwone plamy, pieczenie, swędzenie czy ropna wydzielina utrudniają, a często nawet uniemożliwiają dalszą pracę. Pracownik może nawet iść na zwolnienie, do czasu wyleczenia choroby. Jeśli po jego powrocie choroba nawraca, sytuacja zatacza koło. Jak temu zapobiec?
Spis treści:
- Jakich pracowników dotykają schorzenia skórne?
- Jakie choroby skóry są najczęstsze w pracy?
- Fryzjerzy i kosmetyczki – szczególnie narażona grupa pracowników
- Jak zapobiec zawodowym chorobom skóry?
Jakich pracowników dotykają schorzenia skórne?
Dolegliwości skórne dotyczą najczęściej rąk i występują w zawodach, które wymagają pracy manualnej. Chorobom skóry sprzyja kontakt z czynnikami chemicznymi, które uszkadzają jej barierę ochronną, czyli cienki naskórek. Uszkodzona warstwa wierzchnia skóry sprawia, że szkodliwe substancje przenikają głębiej, powodując przykre i czasem bolesne objawy. Podobne efekty może powodować stały kontakt rąk z wodą, a także praca w gumowych rękawicach ochronnych przez minimum dwie godziny dziennie. Dolegliwościom skóry rąk sprzyja też ich wielokrotna dezynfekcja i mycie. W związku z tym najbardziej narażeni na zawodowe choroby skóry są:
- fryzjerzy,
- kosmetyczki, manikiurzystki, pedikiurzystki,
- personel medyczny,
- mechanicy,
- pracownicy budowlani i remontowi,
- pracownicy obróbki metali,
- pracownicy laboratorium,
- osoby sprzątające,
- pracownicy przetwórstwa spożywczego,
- ogrodnicy, kwiaciarki,
- dentyści,
- kucharze, pracownicy cateringu,
- rolnicy,
- stolarze.
Jakie choroby skóry są najczęstsze w pracy?
Zdecydowanie najbardziej liczne jest kontaktowe zapalenie skóry, które powstaje w efekcie działania drażniących substancji chemicznych. Reakcją skórną jest zwykle wyprysk, a w ostrzejszej postaci choroby wywołanej mocnymi kwasami i metalami — także rumień, obrzęk i pęcherze. Do postaci przewlekłej prowadzi stały kontakt dłoni z detergentami, olejami, rozpuszczalnikami i innymi substancjami drażniącymi. Dużo rzadziej, bo aż od 8 do 10 razy, spotykana jest uczuleniowa choroba skóry. To reakcja układu odpornościowego organizmu na czynnik drażniący.
Inne zawodowe choroby skóry rąk to wypryskowe zapalenie skóry, inaczej zwane kontaktowym alergicznym zapaleniem skóry oraz toksyczne zapalenie skóry.
Fryzjerzy i kosmetyczki – szczególnie narażona grupa pracowników
Z uwagi na bezpośrednią styczność z farbami, chemikaliami i częsty kontakt z wodą, fryzjerzy są narażeni na choroby skóry znacznie bardziej niż inne grupy zawodowe. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry dotyczy ponad połowy, a kontaktowe zapalenie skóry wynikające z podrażnienia — ponad 40 proc. fryzjerów. Przy 200 tys. liczbie osób zatrudnionych w tym fachu w Polsce, choroby zawodowe fryzjerów i ich profilaktyka powinny być ważną częścią wiedzy o tym zawodzie już na etapie edukacji.
Zmiany chorobowe na skórze są również częstymi chorobami zawodowymi kosmetyczek. Do tych schorzeń predysponuje stały kontakt z chemikaliami i licznymi alergenami. Typowe choroby zawodowe skóry kosmetyczek to kontaktowe zapalenie skóry i choroby zakaźne, takie jak świerzb i grzybica.
Kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia i alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jako choroba zawodowa — również fryzjerów i kosmetyczek — stanowią 80-90 proc. wszystkich dermatoz powstałych w miejscu pracy.
Jak zapobiec zawodowym chorobom skóry?
Przeciwdziałaniem schorzeniom skóry wywołanym czynnikami drażniącymi i chorobom alergicznym skóry zajmuje się specjalista od chorób skóry, czyli dermatolog. Pracownik, który korzysta z Pracowniczych Programach Profilaktycznych SALTUS Ubezpieczenia otrzymuje stały dostęp do specjalistów dermatologii i alergologii oraz do badań w tym zakresie, w tym — testów alergicznych skórnych i z krwi.
W miejscach pracy, gdzie występuje podwyższone ryzyko dolegliwości skórnych, profilaktyka chorób skóry powinna być wielotorowa. Podstawą w zapobieganiu dermatozom są szkolenia, środki ochrony osobistej i opieka medyczna.
SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!
Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.
Wyróżniki oferty:
- Brak górnej granicy wieku
- Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
- Aplikacja mobilna i telekonsultacje
Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:
- Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
- Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
- Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników