Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że niektóre leki mogą powodować alergię. Tymczasem uczulenie na leki dotyka coraz większej liczby osób. Dzieje się tak, m.in. przez nieograniczony dostęp do leków i częste ich nadużywanie. Jakie są objawy i przyczyny alergii polekowej?

Alergia na leki to niespodziewana reakcja organizmu na substancje lecznicze lub substancje pomocnicze zawarte w preparacie. Każdy lek może wywołać alergię, jednak najczęściej uczulają m.in. antybiotyki, insulina oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.  Sprawdź jak rozpoznać alergię, na czym polega diagnoza i leczenie.

Spis treści:

  • Alergia polekowa – co to?
  • Jakie grupy leków powodują alergię?
  • Alergia na leki przeciwbólowe – objawy
  • Alergia polekowa – leczenie

Alergia polekowa – co to?

Alergia na leki to niespodziewana i szkodliwa reakcja organizmu występująca w trakcie trwania terapii.

Nie zawsze powodowana jest przez substancję czynną danego preparatu, bywają również przypadki alergii na substancje pomocnicze występujące w lekach. Należy jednak pamiętać, żeby nie mylić reakcji alergicznej z reakcją niepożądaną. Ta druga jest zwykle typowa dla danej substancji i można ją przewidzieć.

Alergia polekowa  występuje w czasie stosowania farmaceutyków w każdej postaci, zarówno w formie tabletki, leków aplikowanych na skórę, do nosa czy oczu.

To co wyróżnia alergię na leki, jest ustępowanie większości jej objawów wraz z zaprzestaniem stosowania leku.

Jakie grupy leków powodują alergię?

Alergia polekowa jest niespodziewaną reakcją organizmu, dlatego warto pamiętać, że każdy lek może być potencjalnym alergenem dla danej osoby. Wyróżniamy jednak grupy leków, które odpowiadają za alergie lekowe najczęściej:

  • Antybiotyki – uczulenie na antybiotyki może pojawić się nawet przy zastosowaniu zalecanej przez lekarza dawki. Reakcja alergiczna na antybiotyk dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn, a podatność na uczulenie wzrasta wraz z wiekiem. Alergia może wzmacniać się przy zażywaniu kolejnych dawek danego antybiotyku lub leków, które zawierają w składzie jego pochodne. Alergia i nadwrażliwość na antybiotyki wiąże się najczęściej ze stosowaniem penicyliny i innych antybiotyków ß-laktamowych.
  • Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – uczulenie na leki przeciwbólowe i przeciwzapalne może powodować trudności w znalezieniu produktów, które pomogą uśmierzyć ból lub minimalizować stan zapalny.
  • Leki miejscowo znieczulające
  • Insulina

Warto, by pracodawcy mieli świadomość tego, które grupy leków mogą powodować reakcje alergiczne i uwzględnili obecność zamienników w firmowych apteczkach.

Alergia na leki przeciwbólowe – objawy

Uczulenie na leki przeciwbólowe może objawiać się w krótkim czasie od zażycia leku oraz do około doby lub nawet kilka dni później. Warto zaznaczyć, że leki przeciwbólowe różniące się główną substancją czynną mogą dawać takie same objawy. Przykładowo uczulenie na aspirynę, która jest pochodną kwasu salicylowego może objawiać się tak samo jak uczulenie na ibuprofen.

Istnieje kilka rodzajów leków przeciwbólowych, najpopularniejsze z nich to: opioidy, paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), do których należą m.in.: kwas acetylosalicylowy (np. aspiryna), ketoprofen i ibuprofen. Uczulenie na leki przeciwzapalne może być zatem tożsame z alergią na leki przeciwbólowe.

Reakcje niepożądane dotyczą najczęściej skóry, która informuje nas, że prawdopodobnie pojawiła się alergia na leki. Wysypka, pokrzywka, rumień, wypryski, obrzęk czy pęcherze to sygnały, które wysyła nasz organizm w przypadku alergii polekowej.

Reakcje alergiczne mogą objawiać się także poprzez:

  • ból mięśni,
  • duszności,
  • gorączkę,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • biegunkę i wymioty.

Symptomy, które mogą pojawić się nawet do kilku dni po zażyciu leków są m.in.: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie nerek, śródmiąższowe zapalenie płuc. Reakcje późne pojawiają się jednak bardzo rzadko.

Alergia polekowa – leczenie

Jeżeli wystąpi podejrzenie, że to lek może być przyczyną alergii, należy zaprzestać stosowania substancji i pilnie skontaktować się z lekarzem, najlepiej alergologiem. Na podstawie odpowiednio przeprowadzonego wywiadu specjalista jest w stanie rozpoznać składniki, które powodują nadwrażliwość na leki. W niektórych przypadkach alergolog przeprowadzi testy (np. skórne), które potwierdzą lub wykluczą alergię na daną substancję.

Należy pamiętać by zawsze przekazywać lekarzom informację na jakie leki jesteśmy uczuleni, zwłaszcza przy przyjęciu do szpitala.

Pracownicy ubezpieczeni w ramach Pracowniczych Programów Profilaktycznych SALTUS Ubezpieczenia w razie wystąpienia alergii polekowej mogą w ramach ubezpieczenia skorzystać z możliwości leczenia w prywatnych gabinetach i placówkach, w których specjaliści alergolodzy obejmą ich fachową opieką.

Leczenie alergii na leki jest niemożliwe, najważniejsze jest jednak konsekwentne unikanie leków wywołujących dolegliwości oraz leków o podobnej budowie. Alergolog może jednak zdiagnozować przyczynę problemu oraz pomóc uporać się z nieprzyjemnymi objawami uczulenia.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników