Zakrzepica zatorowa to śmiertelne zagrożenie dla pracowników, których praca związana jest z niską aktywnością fizyczną. Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (ŻCHZZ) zabija w Polsce ok. 50 tys. osób.

To trzecia najczęściej stwierdzana choroba układu krążenia po chorobie wieńcowej i udarze mózgu. Jak się bronić przed zakrzepicą? Choroby tej można uniknąć lub zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia, wiedząc, co może doprowadzić do spowodowania zatoru żylnego. Zatem jak rozpoznać zakrzepicę?

Zakrzepica żył głębokich – przyczyny

Ryzyko ŻCHZZ rośnie dwukrotnie wraz z każdą dekadą, począwszy od 40. roku życia. Oprócz wieku największy czynnik zagrożenia stanowi siedzący tryb życia, który – w porównaniu z osobami aktywnymi – blisko dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania. Sprzyja jej również stosowanie antykoncepcji hormonalnej oraz ciąża. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby jest także większe wśród osób otyłych oraz cierpiących na kłopoty z krążeniem (m.in. niewydolności krążeniowo-oddechowe). Najbardziej znaną osobą, która cierpiała (i niestety zmarła) z powodu tej choroby – i to w wieku zaledwie 26 lat – był sportowiec: Kamila Skolimowska, mistrzyni olimpijska w rzucie młotem.

„Czy z zakrzepicą można chodzić do pracy?”

To pytanie często zadawane przez ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z powagi tej podstępnej choroby. To, czy z zakrzepicą można pracować, zależy od oceny lekarza, przyjmuje się jednak, że jest to możliwe jedynie w początkowym stadium choroby, kiedy ryzyko powstania skrzepu jest jeszcze niewielkie. Zakrzepica, która daje objawy np. w postaci bólu kończyny, jest absolutnym przeciwwskazaniem do pracy, a pilnym wskazaniem do udzielenia pomocy medycznej.

Choroba zatorowo zakrzepowa – objawy

ŻCHZZ często rozwija się w sposób bezobjawowy. Zaczyna się zwykle od uszkodzenia śródbłonka żył, gdzie gromadzą się czerwone krwinki i trombocyty. Zalegająca w naczyniach krew gęstnieje, tworząc skrzeplinę, która rozrastając się blokuje przepływ krwi. Gdy skrzeplina oderwie się i popłynie w górę wraz z krwią, może zatkać tętnicę płucną, co wywoła zator, którego efektem może być zgon.

Jak wykryć zakrzepicę

Do powstania zakrzepu dochodzi najczęściej w łydkach, dlatego ich ból i opuchlizna powinny niepokoić. W razie podejrzenia zakrzepicy powinno się stosować specjalistyczne badania w rodzaju USG naczyń krwionośnych i oznaczania wskaźników krzepnięcia krwi. Na badania kieruje lekarz. Od zakrzepicy należy uwolnić się jak najszybciej – jeśli np. łydka już boli, czas odgrywa tu ważną rolę.

Jak uniknąć zakrzepicy

Zapobieganiu zakrzepicy służy właściwie dobrany tryb życia: regularna aktywność fizyczna i unikanie długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej. Pracujący przy biurku powinni robić regularne przerwy i podejmować aktywność fizyczną poza godzinami pracy. Należy pamiętać, że nie tylko zawody biurowe mogą nieść ze sobą zagrożenie – równie duże jest ono w wypadku zawodowych kierowców, pilotów itd. Świadomość, jak zapobiegać zakrzepicy, jest też ważna przy wszelkiego rodzaju dłuższych unieruchomieniach kończyn (np. po złamaniach czy urazach) – często rozwiązaniem są zastrzyki przeciwzakrzepowe.

Choroba zatorowo-zakrzepowa – leczenie

Przeciwdziałanie zakrzepicy jest niezwykle ważne choćby z tego powodu, że jej leczenie to trudny i długotrwały proces, trwający często nawet wiele miesięcy. Tym bardziej doniosła jest rola odpowiedniej profilaktyki zakrzepowo-zatorowej. Rodzaj terapii zależy m.in. od stopnia zaawansowania choroby i położenia skrzepu. Najczęściej stosowana jest terapia farmakologiczna, polegająca na podawaniu leków (np. heparyny i antykoagulantów) rozpuszczających skrzeplinę lub hamujących jej rozwój, a tym samym zmniejszających ryzyko wystąpienia zatoru płucnego.

Dieta przy zakrzepicy kończyn dolnych

Jak wspomniano, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zatorowo-zakrzepowej rośnie w przypadku nadmiernej masy ciała. Z tego względu – zwłaszcza w razie wystąpienia objawów – należy przywiązywać dużą wagę do odpowiedniej diety. Należy unikać cukrów prostych, złych tłuszczów (trans, zwierzęce) i soli, a także wzbogacać dietę w warzywa. Zmianom w diecie powinny towarzyszyć zmiany w trybie życia – porzucenie nałogów i intensyfikacja aktywności fizycznej.

W profilaktyce zakrzepicy pracownika może wspomóc odpowiednio dopasowane grupowe ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki niemu pracodawca może zapewnić swoim pracownikom dostęp do elastycznie dopasowywanych świadczeń w ramach medycyny pracy. Pozwala to dobrać badania pod kątem np. pracowników, których tryb pracy wymaga częstego zajmowania pozycji siedzącej. Ponadto grupowe ubezpieczenie zdrowotne oferuje znacznie szybszy dostęp do badań i lekarzy, co w przypadku choroby, jaką jest zakrzepica, może stanowić decydującą przewagę.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników