Skończył się bardzo trudny dla nas wszystkich rok. Choć brak jeszcze „twardych danych”, pandemia z całą pewnością zachwiała zdrowiem statystycznego pracownika. Z całą pewnością też w przyszłym roku wyjdziemy w końcu na prostą. Co warto sobie postanowić w kwestii profilaktyki zdrowotnej, będąc pracownikiem?

Postanowienia noworoczne wyznacza sobie 80 proc. z nas. Ale jedynie 8 proc. pozostanie konsekwentnymi i osiągnie to, co zamierzyło. Jeśli obiecamy sobie zmianę zbyt wielu elementów codzienności, prawdopodobnie polegniemy. Jest jednak kilka sfer życia, które warto uporządkować niezależnie od pory – wszystkie dotyczą naszego zdrowia. Stosowanie się do kilku podstawowych zasad gwarantuje zredukowanie ryzyka wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych. Oto 5 propozycji, które warto wdrożyć, aby dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem i zbyt często nie korzystać z L4!

Jedz lepiej

Dobra dieta jest często niedoceniana i traktowana po macoszemu. Tymczasem to ona decyduje o tym, jak się czujemy. Pięć dobrze zbilansowanych posiłków dziennie, zawsze o stałych porach – od tego trzeba zacząć. Potem możemy urozmaicać swoją dietę, poruszając się po wszystkich poziomach piramidy żywieniowej. Racjonalne odżywianie oznacza jedzenie żywności nieprzetworzonej, owoców i warzyw, ograniczenie cukrów prostych i tłuszczów nienasyconych. Do tego dołóżmy picie 2 litrów wody dziennie i „mamy to!”. Dodatkowym, korzystnym „efektem ubocznym” będzie utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Ruszaj się

Chcesz zachować zdrowie i dobre samopoczucie przez długie lata? Ćwicz. Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych wzmacnia ciało i umysł. Dzięki lepszemu dotlenieniu mózg pracuje lepiej, krew krąży szybciej, serce pracuje regularniej, a płuca wypełniają się świeżym powietrzem. I nie mówimy tu o kilkugodzinnym katowaniu się na siłowni – na początek wystarczy decyzja o regularnych spacerach (np. minimum 30 minut lub 5 tysięcy kroków dziennie), chodzeniu do pracy na piechotę lub znacznie częstszym korzystaniu z roweru. Kiedy zauważysz pierwsze postępy, być może pomyślisz o karnecie na basen czy do klubu fitness. Cokolwiek jednak postanowisz, pamiętaj: regularny ruch to lepsze zdrowie.

Porzuć złe nawyki

Nawet jeśli nie czujesz jeszcze ich negatywnych skutków to uwierz – wcześniej czy później pojawią się na pewno. Tylko że wtedy może już być za późno… Palenie rzucamy raz na zawsze – ograniczenie to półśrodek. Alkohol używany okazyjnie, np. kilka razy w roku, może zostać. Pamiętajmy, że „nałogi” to nie tylko dwie powyższe używki! Jeśli ktoś nagminnie wystawia swoje ciało na działanie promieni słonecznych, to też powinien przestać to robić.

Popraw jakość odpoczynku

Właściwie zaplanowany odpoczynek wspomaga regenerację organizmu. Podczas pracy nie zapominaj o przerwach, najlepiej raz na godzinę. Śpij tyle, ile potrzebujesz – optymalnie długość snu to 7-8 godzin, choć wiek i uwarunkowania osobowe są tu też ważne. Przed snem odstaw smartfon i wyłącz telewizor, wywietrz pokój, wyjdź na spacer z psem lub porozmawiaj z bliskimi.

Badaj się

Niezależnie od zdrowego stylu życia, warto obserwować swój organizm w poszukiwaniu objawów, które mogłyby sugerować nieprawidłowości. Dlatego regularnie kontroluj wagę ciała – jej nagłe wahania mogą być niepokojącym objawem, podobnie jak uporczywy kaszel czy chrypka, zaburzenia widzenia bądź rytmu wypróżnienia. Powinny nas niepokoić takie symptomy, jak guzek (kłania się tu samobadanie piersi lub jąder), niegojąca się rana, zmieniające kształt lub kolor znamiona czy różnego rodzaju krwawienia. Kontroluj też ciśnienie krwi.


Pamiętajmy!

Pod terminem „profilaktyka” kryje się wiele działań wspierających wczesne wykrywanie i leczenie chorób. Wyróżniamy trzy wzajemnie uzupełniające się poziomy profilaktyki.

  • Profilaktyka pierwszorzędowa łączy się z naszym stylem życia, czyli zdrowym odżywianiem, aktywnością fizyczną i unikaniem nałogów.
  • Profilaktyka drugorzędowa to wczesne wykrywanie chorób za pomocą badań przesiewowych, np. cytologii, mammografii czy kolonoskopii.
  • Profilaktyka trzeciorzędowa polega na odpowiednim leczeniu już wykrytych chorób, np. nadciśnienia czy cukrzycy. Pomaga to zapobiegać ewentualnym powikłaniom.

Odróżniamy też profilaktykę standardową od zawodowej, realizowanej w oparciu o obowiązujące przepisy medycyny pracy i skupiającej się na zagrożeniach konkretnych grup zawodowych.


Oprócz dokonywania wyżej opisanych, właściwych wyborów prozdrowotnych, w 2021 r. warto postanowić, że będziesz się częściej badać – tym bardziej, że w naznaczonym pandemią 2020 roku wielu z nas tego nie robiło. Jak zacząć?

  • Wykonuj regularne badania kontrolne – ich zakres zależy od wykonywanej pracy, płci, obecnego stanu zdrowia pacjenta, wywiadu rodzinnego w kierunku występowania chorób przewlekłych, w tym szczególnie nowotworowych. Regularnie, w zależności od wieku, wykonuj zalecane przez lekarza badania przesiewowe w rodzaju mammografii, kolonoskopii czy badania prostaty. Niezależnie od tego co roku wyliczaj swój wskaźnik masy ciała (BMI), rób morfologię krwi i badanie moczu, badaj poziom cholesterolu i glukozy w surowicy.
  • Bierz udział w programach szczepień ochronnych (m.in. przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B czy choćby koronawirusowi – to dobre postanowienie na 2021 rok, kiedy szczepienia będą dla nas dostępne!).

Wsparcie w swoich postanowieniach możesz otrzymać od pracodawcy, który zapewnia pracownikom grupowe ubezpieczenie zdrowotne. W jego ramach można korzystać m.in. z opieki specjalistów, wykonywać wiele, a nawet wszystkie ww. badania laboratoryjne i przesiewowe. Zawsze jest dobra pora, żeby zadbać o swoje zdrowie – wysiłek i czas poświęcony na badania oraz zwracanie uwagi na sposób życia mogą pozwolą nam cieszyć się pełną sprawnością przez długie lata!

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników