Przewlekły ból pleców, mrowienie kończyn lub nagły ból to sygnały, które wysyła kręgosłup. Szczególnie narażeni są na nie pracownicy biurowi.

Choroby zawodowe pracowników biurowych często dotyczą układu ruchu. Chociaż podczas pracy biurowej zazwyczaj siedzimy, mocno obciążamy kręgosłup. Przeważnie przyjmujemy niewłaściwą postawę, a to prowadzi do stopniowego rozwoju zmian zwyrodnieniowych w różnych odcinkach kręgosłupa. Schorzenie objawia się bólem, ograniczeniem ruchowym, skurczem mięśni, mrowieniem i drętwieniem nóg. Na co choruje kręgosłup pracownika biurowego?

Spis treści:

Na jakie choroby zawodowe kręgosłupa cierpią pracownicy biurowi?

Choroby zawodowe charakteryzują się ścisłym związkiem z ich powstaniem a warunkami pracy lub sposobem jej wykonywania. Choroby kręgosłupa pracownika biurowego nie są ujęte w wykazie chorób zawodowych, jednak z uwagi na swoją powszechność, potocznie mówi się, że są to choroby zawodowe kręgosłupa. Tymczasem są to choroby parazawodowe.

Praca siedząca a ból kręgosłupa — ścisły związek

Wiele godzin spędzanych w ciągu dnia w jednej, wymuszonej pozycji zawsze odbije się na zdrowiu kręgosłupa. Najczęściej pracownicy biurowi skarżą się na bóle pleców od siedzenia przy komputerze.

Choroby związane z pracą przy komputerze mają ścisły związek z przyjmowaniem nieprawidłowej pozycji, która powoduje bardzo niekorzystne obciążenia kręgosłupa. Obciążenie kręgosłupa w różnych pozycjach może dotyczyć innych odcinków kręgosłupa, ale może też być niekorzystne dla całego kręgosłupa.

  • Pozycja siedząca

Sama pozycja siedząca wystarczy, żeby obciążyć kręgosłup lędźwiowy.

  • Pochylenie ciała do przodu

Często błędnie sądzimy, że taka przesadnie wyprostowana pozycja przy biurku nam sprzyja — błąd, to kolejne obciążenia dla kręgów. Lepiej zapewnić sobie oparcie ustawione pod kątem 120 stopni.

  • Pochylenie głowy do przodu

Takie ustawienie głowy ogromnie obciąża kręgosłup szyjny. Przypomnijmy, że głowa dorosłej osoby waży 4-5 kilogramów. Utrzymywana prosto, na linii przedłużenia kręgosłupa, nie stanowi dla niego problemu. Jednak pochylenie głowy już o 15 stopni do przodu zwiększa ciężar, jaki musi wtedy dźwigać kręgosłup, aż do 12 kilogramów.

Jakie są choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa?

Stany zwyrodnieniowe kręgosłupa objawiają się bólem i ograniczeniem ruchowym. Mogą im towarzyszyć drętwienia i mrowienia kończyn. Pracowników biurowych najczęściej dotyczy:

  • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa lędźwiowego: postępujące i nieodwracalne uszkodzenie struktur kręgosłupa,
  • lumbago: czyli postrzał — nagły i silny ból krzyżowo-lędźwiowego odcinka kręgosłupa,
  • dyskopatia: objawia się bólem, któremu towarzyszą zaburzenia czucia, osłabienie, drętwienie, a nawet paraliż kończyn,
  • rwa kulszowa: silny ból promieniujący od krzyżowo-lędźwiowego odcinka kręgosłupa aż do przedostatniego palca stopy.
  • zespół przeciążeniowo-bólowy: przewlekłe bóle kręgosłupa o zmiennym nasileniu.

Jak dbać o kręgosłup w pracy biurowej?

Żeby nie dopuścić do nieodwracalnych zwyrodnień kręgosłupa, warto jak najwcześniej wprowadzić dobre nawyki w pracy. Kiedy pojawią się np. objawy choroby kręgosłupa szyjnego, taka profilaktyka również będzie pomocna, jak i wręcz konieczna, nie zatrzyma jednak procesu zwyrodnienia.

Zadbanie o kręgosłup w pracy wiąże się z kilkoma działaniami. Najważniejszymi są:

  • prawidłowa pozycja ciała przy biurku,
  • ergonomiczne stanowisko pracy (fotel, biurko, odpowiednio ustawiony monitor),
  • regularne, kilkuminutowe przerwy na rozruszanie się.

Pracodawca musi zapewnić pracownikom pięciominutowe przerwy co godzinę. Najlepiej, gdyby do nich zachęcał lub po prostu dał „zielone światło”. Podobnie jest z miejscem pracy — jeśli praca odbywa się w firmie, pracownicy powinni mieć zapewnione ergonomiczne stanowiska pracy.

Pracownikom biurowym można również zapewnić odpowiednią opiekę zdrowotną. Program Profilaktyka Nabytych Wad Postawy, który oferuje SALTUS Ubezpieczenia to kompleksowa usługa z badaniami rentgenowskimi i rezonansem kręgosłupa oraz konsultacjami neurologa i ortopedy. Każdy ból i dyskomfort w obrębie kręgosłupa należy zbadać, tylko wtedy jest pewność, że nie rozwija się choroba.

SALTUS Ubezpieczenia – skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w grupowych ubezpieczeniach zdrowotnych chroniących pracowników. Pomagamy dbać o zdrowie i zadowolenie zatrudnionych, co minimalizuje liczbę absencji chorobowych. Jesteśmy w stanie zapewnić ochronę ściśle dopasowaną do potrzeb, rozmiaru, charakteru działalności firmy oraz struktury wiekowej zatrudnionych. Współpracujemy zarówno z ogólnopolskimi sieciami medycznymi, jak i wysokospecjalistycznymi przychodniami regionalnymi, dzięki czemu zapewniamy pomoc w każdym zakątku Polski.

Wyróżniki oferty:

  • Brak górnej granicy wieku
  • Możliwość modyfikacji ochrony w trakcie trwania umowy
  • Aplikacja mobilna i telekonsultacje

Dodatkowe korzyści dla pracodawcy:

  • Świadczenia Medycyny Pracy, w tym Pracownicze Programy Profilaktyczne, nie stanowią przychodu pracownika – nie są obciążone CIT i ZUS
  • Pracownicze Programy Profilaktyczne zmniejszają całkowity koszt ubezpieczenia
  • Dobrze dobrana ochrona zmniejsza liczbę i długość absencji chorobowych pracowników